Hlavní navigace

V Radě ČT usednou Roman Bradáč, Pavel Kysilka a Jiří Šlégr, Xaver je v druhém kole

11. 3. 2020

Sdílet

Aktualizováno 15:12: Sněmovna zvolila jednoho radního Českého rozhlasu a tři radní České televize. O zbývajícím jednom rozhlasovém radním a zbývajících třech televizních radních se rozhodne zřejmě na dubnové schůzi sněmovny. Krátkou dobu tak mohou rady zasedat v neúplném složení, protože mandáty současných radních vyprší 26. března 2020.

Do Rady ČRo byl zvolen galerista Marek Pokorný (135 hlasů). Do druhého kola postoupili stávající předsedkyně Rady ČRo Hana Dohnálková (77 hlasů) a historik Jaroslav Šebek (25 hlasů). 

Pod čarou skončili ředitel Národního muzea Michal Lukeš (17 hlasů), jazykovědkyně Markéta Pravdová (1 hlas) a bývalá porodní asistentka Zoša Vyoralová (2 hlasy).

Do Rady České televize poslanci vybrali bývalého ředitele zpravodajství Romana Bradáče (97 hlasů), šéfa dozorčí rady Českých drah Pavla Kysilku (88 hlasů) a někdejšího hokejistu a bývalého poslance Jiřího Šlégra (89 hlasů).

Do druhého kola postupují ekonomka Hana Lipovská (83 hlasů), šachista a bývalý novinář Pavel Matocha (77 hlasů), moderátor Luboš Xaver Veselý (57 hlasů), vydavatel Michal Klíma (57 hlasů), filmař Zdeněk Holý (53 hlasů) a protidrogový expert Ivan Douda (49 hlasů).

Neuspěli Marek Hladký (0 hlasů), Eva Hubková (0 hlasů), Petr Jedinák (17 hlasů), Vladimír Pikora (17 hlasů), Martin Schmarcz (24 hlasů), Jiří Schwarz (47 hlasů), Stanislav Staněk (2 hlasy), Gabriel Švejda (3 hlasy) ani Jiří Závozda (45 hlasů).

Poslanec ANO Stanislav Berkovec, který předsedá mediálnímu výboru sněmovny, dnes nabídl svou funkci k dispozici. Učinil tak v důsledku skandálu s instruktážním mailem, který poslal několika svým kolegům. V něm doporučoval, zda volit (nebo naopak nevolit) konkrétní kandidáty do Rady České televize.

Před poslanci se během schůze sněmovny omluvil, že si své soukromé názory nenechal pro sebe a neuvědomil si, že žádná komunikace politika není soukromá. „Chtěl bych ho ocenit a poděkovat za to chlapské gesto, když nabídl svou funkci k dispozici,“ pochválil Berkovce předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Standa udělal chybu a za chyby se platí. Je zajímavé, že já ten e-mail nedostal a ani jsem po něm nepátral,“ dodal.

Prozatím však není zcela jasné, jakou formou se Stanislav Berkovec své funkce vzdá. Není jasné ani to, k jakému datu to udělá. 

Opoziční poslanci navrhovali buď veřejnou volbu nových radních, anebo odložení volby. Ani jeden z těchto návrhů ale neprošel. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).