Hlavní navigace

Vedení ČT je šokováno zákulisním doporučením pro volbu nových členů Rady ČT

10. 3. 2020

Sdílet

Rada ČT Autor: Česká televize

Poslanecká sněmovna by měla ve středu 11. března 2020 zvolit šest nových členů Rady České televize. Podle serveru iDNES.cz se jimi pravděpodobně stanou ekonomka Hana Lipovská, bývalý ředitel zpravodajství České televize Roman Bradáč, někdejší hokejista a bývalý poslanec za sociální demokracii Jiří Šlégr, předseda dozorčí rady Českých drah Pavel Kysilka, filmař Zdeněk Holý, ekonom Jiří Schwarz, popřípadě šachista a bývalý novinář Pavel Matocha.

O nových radních se obvykle hlasuje tajně, iDNES.cz předpokládané výsledky zdůvodňuje zákulisními dohodami politických stran.

Poslanci podle serveru Info.cz obdrželi spisek s profily jednotlivých kandidátů, který jim rozeslal předseda mediálního výboru Stanislav Berkovec (ANO). Součástí medailonků je doporučení, zda kandidáty podpořit nebo ne, mimo jiné kvůli jejich postojům vůči generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi, hnutí ANO nebo demonstracím Milionu chvilek pro demokracii. Kandidáti, kteří kritizovali vládní hnutí a podporovali demonstrace, jsou v dokumentu označováni za nedoporučené. Podporu naopak dostali uchazeči, kteří vyhovují „zájmům ANO“ a kritizovali současné vedení České televize.

Generálního ředitele České televize tyto zákulisní praktiky zaskočily. „Jednání předsedy volebního výboru je šokující. Naprosto popírá roli Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby. Naopak ji přeměňuje ve skupinu snadno ovlivnitelných lidí, kteří budou prosazovat pouze konkrétní politické zájmy. Bohužel navíc navrací společnost do doby, kdy se odborníci kádrovali podle toho, s kým se stýkají. Pokud takovýto postup prosazuje předseda výboru, který odpovídá za mediální legislativu a kontrolu médií, zásadně to nabourává důvěru v jeho činnost,“ uvedl Petr Dvořák v prohlášení pro média.

Jména nových radních by měla být známa ve středu odpoledne. Poslanci zvolí také dva členy Rady Českého rozhlasu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2020 9:18

    cojavim

    Veřejnoprávní médium (nebo také médium veřejné služby) je označení sdělovacího prostředku, které má příjem z veřejných peněz a právně definovaný rozsah a povinnosti. Cílem jejich provozování je zabránit zneužití médií politickými stranami a podpořit média, jako čtvrtý pilíř demokracie.

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Ve%C5%99ejnopr%C3%A1vn%C3%AD_m%C3%A9dium

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).