Hlavní navigace

Pošta kvůli koronaviru zavede bezkontaktní doručování

Sdílet

Karel Wolf 11. 3. 2020
E-commerce - e-shop - balík - logistika Autor: Depositphotos

Česká pošta chce kvůli lidem v koronavirových karanténách zavést takzvané bezkontaktní doručování, informuje o tom dnes ČTK.

Bezkontaktní doručování by mělo spočívat v tom, že zásilky „do ruky“ uloží podle jejich velikosti doručovatel buď do schránky, nebo je nechá na poště, kde si je bude možné v prodlouženém (měsíčním) termínu vyzvednout.

Zejména obyvatelé lokalit s jednou poštou pro několik menších, nebo spojených obcí by tak mohli škodolibě namítnout, že vlastně k žádné velké změně nedojde, neboť jsou na podobnou praxi často již zvyklí. Hlavní rozdíl by ale měl spočívat v tom, že bezkontaktní doručování by se mělo týkat opravdu pouze lidí, nebo lokalit v karanténě. Pošta se na mimořádném opatření dohodla s Českým telekomunikačním úřadem.

Aktualizováno (14. 3.): přesnou podobu opatření si mohou zákazníci České pošty od pátku 13. 3. prohlédnout zde.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 3. 2020 13:25

  bez přezdívky

  Balík do ruky uloží na poště ? Pokud vím, tak tuto službu už Česká pošta nějaký ten rok poskytuje

 • 11. 3. 2020 15:23

  Martin P.

  Skoro bych řekl že podle ohlasu některých lídí to mají už dávno. A dokonce šli dál a mají i bez zásilkové doručování a dokonce nedoručování.

 • 11. 3. 2020 19:28

  bez přezdívky

  To to na te poste bude vypadat, az tam v tom davu bezkontaktnich adresatu nekdo kejchne :-))
  Jsem mel zato, ze si clovek v karantene ma objednavat veci s dorucenim a necourat po obchodech a postach :-)

  11. 3. 2020, 19:30 editováno autorem komentáře

 • 11. 3. 2020 15:50

  petrph

  No, když o tom tak přemýšlím, ono je sice hezké že (a nakolik) se na tom ČP dohodla s "s Českým telekomunikačním úřadem."., ovšem tato věc už natolik právně závažná, že by o ní měla nejen rozhodnout vláda, ale rovněž pak dalšími legislativními opatřeními doplnit . Protože "zásilky do vlastní ruky" se používají i pro právní (a hlavně úřední a justiční) dokumenty, a ty má pošta ze zákona doručovat včas a především prokazatelně do vlastních rukou. Jestli to nezvládá, nechť se s tím obrátí na resortního ministra, ať ten najde s vládou jiné řešení - třeba že na tu dobu vyhlásí moratorim pro zasílání právních dokumentů..JInak by se totiž právě tihle lidé mohli za ten měsíc leda tak dozvědět, že kvůli promeškanému právnímu jednání jsou z nich bezďaci..

  Ostatně, ani opačný aspekt není příliš nadějný, jestli si někdo objednal přes eshop třeba lednici s dopravou přes Českou poštu, tak mu nějak moc pomůže, když si jí pak bude muset do měsíce "odtáhnout" z té pošty sám??? :)

 • 11. 3. 2020 21:10

  bez přezdívky

  Vy všichni to řešíte čistě v nějaké rovině soukromé korespondence + doručení zásilky z e-shopu. Mě by zajímaly pozdější nálezy soudů, v nichž se dotyčný (jemuž mělo být doručeno do vlastních rukou) - a to cokoliv od výpovědi v práci, výpovědi smlouvy ze strany kohokoliv, předžalobní výzva apod.. se bude hájit tím, že zásilku nedostal a protistrana nemá důkaz o doručení. Fikce doručení, která je občas sjednávána, by v tomto konkrétním případě podle mě neobstála.

 • 11. 3. 2020 15:52

  Vindis

  Tak ono by klidně i stačilo, kdyby pošťák předem zavolal, že nese balík. Tím by si nechal potvrdit, že je doma. Přijede na místo, zazvoní, balík nechá před dveře a odejde. Minimální kontakt.
  Horší to bude jen u dobírek, kde je nutná platba. Zde asi jiná možnost než na poštu není.