Hlavní navigace

PPF navýšila podíl v českém O2. Může vytěsnit menší akcionáře a firmu stáhnout burzy

24. 6. 2021

Sdílet

O2 Autor: Jan Sedlák

Včerejší akce PPF se povedla a skupina během pár hodin získala podíl 90,01 procenta v operátorovi O2 Czech Republic. Ten navyšovala z 83,58 procenta pomocí zrychleného odkupu akcií.

PPF za jednu akcii nabídla 264 korun. Cena byla nižší než hodnota akcií na burze, což vyvolalo kritiku.

PPF koupila přes 19 milionů akcií, investice se tedy pohybuje kolem částky pěti miliard. Tedy zhruba na úrovni dividendy, která z O2 do PPF každý rok teče.

“Zrychleného odkupu akcií se mohli zúčastnit pouze kvalifikovaní investoři. Ti akcionáři O2 CR, kteří nejsou kvalifikovaní investoři, budou moci své akcie prodat skupině PPF v rámci následné nabídky povinného odkupu dle platných pravidel,” informuje PPF.

PPF nyní bude moci vytěsnit minoritní akcionáře a stáhnout O2 z pražské burzy. “Jako držitel podílu na základním kapitálu O2 CR více než 90 % oznamuje PPF záměr iniciovat v souladu se zákonnou normou nucený přechod (tzv. povinný odkup) všech akcií ostatních akcionářů tohoto telekomunikačního operátora na společnosti ze Skupiny,” navazuje PPF.

PPF Telco může uplatnit právo požádat valnou hromadu akcionářů O2 o schválení povinného odkupu zbývajících minoritních akcií operátora. Cílem povinného odkupu je nucený přechod všech akcií ve vlastnictví ostatních akcionářů O2 na firmu PPF Telco.

PPF svůj postup dále vysvětluje takto:

PPF se již několik let věnuje rozvoji svých telekomunikačních aktivit na trzích střední a jihovýchodní Evropy prostřednictvím provozovatelů infrastruktury a operátorů. S tím souvisí průběžné vyhodnocení optimální formy vlastnictví a financování jednotlivých aktiv. Rozhodnutí PPF nabídnout zrychlený odkup akcií O2 CR reflektuje fakt, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá. V tomto roce dosahuje průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 CR 9,3 milionu korun, což odpovídá tržní likviditě velmi malého akciového titulu, nikoli společnosti kotované na hlavním trhu pražské burzy.

Transakce s akciemi O2 CR v objemech na úrovni alespoň desítek milionů korun, což by odpovídalo významu této společnosti, jsou tak nyní v běžném obchodním režimu neuskutečnitelné. Pro srovnání: v roce 2011 dosahoval průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 CR 134 milionů korun. O pět let později klesl na 33 milionů korun.

PPF tak prostřednictvím zrychleného odkupu umožnila kvalifikovaným investorům, aby své akcie v O2 CR mohli odprodat najednou. Současně si prodávající zachovají svůj nárok na výplatu dividendy O2 CR ze zisku za rok 2020 a částky odpovídající snížení emisního ážia. Nárok na výplatu tohoto podílu na zisku bude zachován také pro drobné akcionáře v rámci následného povinného odkupu.

PPF banka a.s. byla pověřena jako jediný správce knih (sole bookrunner) pro transakci zrychleného odkupu akcií O2 CR. PPF banka byla oprávněna oslovit pouze kvalifikované investory.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 6. 2021 9:25

    petrib

    To je zdůvodnění jak noha. Sedí na 80% akciích a "diví se", že se veřejně příliš neobchodují. Aneb PPF se o zisky nedělí. To z palce vycucané zdůvodnění si mohli nechat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).