Hlavní navigace

Praha 3 zdarma zveřejňuje aplikaci, kterou naprogramoval její místostarosta

17. 3. 2021

Sdílet

Štěpán Štrébl

Radnice Prahy 3 pokračuje ve vydávání interního software jako open source. Po nástroji pro práci s dotacemi je nyní volně k dispozici aplikace pro zpracování fakturace operátora Vodafone proti interní evidenci zaměstnanců, tarifů a limitů.

Program “načte soubor se zaměstnanci a jejich telefonními čísly, projede fakturu a vyhodnotí, co kdo má zaplatit. Vyjede sjetinu se srážkami pro personální a vyúčtování pro jednotlivé zaměstnance, které jim pošle na email.”

Software napsal pirátský místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl, který na radnici aktivity kolem open source inicioval. Dle jeho slov úřad díky tomuto nástroji ušetří půl milionu korun ročně.

“Městská část každý měsíc platí externímu dodavateli téměř padesát tisíc korun, aby zjistila, kolik každému z téměř tří set zaměstnanců naúčtovat za nadstandardní používání služebního telefonu,” popisuje Praha 3 výchozí stav.

“Praha 3 utratí za mobilní telefony každý měsíc zhruba osmdesát tisíc korun. Aby úřad zjistil, kolik komu strhnout z platu za roaming nebo třeba dárcovské sms, vydával měsíčně navíc ještě skoro padesát tisíc, tedy víc jak polovinu faktury za telefony. Dohromady však zaměstnancům bylo každý měsíc strženo jen něco okolo tří tisíc. Bylo evidentní, že se taková služba nevyplatí. Po dvou letech diskuzí s úřadem o automatizaci tohoto procesu nakonec místostarosta nevydržel a pustil se do díla sám.”

Aplikace je k dispozici na GitLabu, a to pod licencí GNU Affero General Public License v3.0. Radnici opět pomohl spolek Otevřená městaRozhovor se Štěpánem Štréblem ohledně přístupu k IT a open source najdete zde na Lupě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).