Hlavní navigace

Praha navrhuje legislativní změny pro krátkodobé pronájmy

3. 3. 2020

Sdílet

Praha Autor: Jan Sedlák, Internet Info

Česká města nemají podle rady hlavního města prakticky žádnou oporu v zákoně proto, aby se mohly vypořádat se s ekonomickými a sociálními problémy, které vyplývají z problematiky krátkodobých pronájmů, rada proto vzala na vědomí dva z návrhů Hany Marvanové a chystá se prosadit změnu.

Rada chce konkrétně v parlamentu prosadit návrh změny zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu (zákon 159/1999 Sb.) a změny živnostenského zákona. Změna by měla přinést lepší vymahatelnost povinností od pronajímatelů. Nyní se bude pokoušet o jejich potřebnosti přesvědčit poslance.

„Navrhujeme, aby každý, kdo zprostředkuje prostřednictvím online platforem krátkodobé ubytování, byl povinen na žádost obecního živnostenského úřadu sdělit relevantní informace o poskytovateli ubytování a o adresách míst, na kterých jsou tyto služby poskytovány. Pro účinnou kontrolu dodržování stanovených povinností ze strany poskytovatelů služeb je nezbytné, abychom příslušné informace měli k dispozici,“ zdůvodňuje potřebu změny zákonů radní hl. m. Prahy pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hana Kordová Marvanová.

Vedle snazší identifikace pronajímatelů a informací o rozsahu poskytovaných služeb by měla změna v živnostenském zákoně dát obcím k dispozici nástroj pro vydání nařízení, kterým lze limitovat například maximální počet přenocování za rok na jednu ubytovací jednotku nebo maximální počet ubytovaných osob. Podle návrhů by také nově měly získat živnostenské úřady možnost poskytovat takto získané informace i dalším orgánům vykonávajícím veřejnou moc.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).