Hlavní navigace

Pražské metro je pokryto signálem LTE a 5G. Operátory to vyšlo na půl miliardy

22. 12. 2021

Sdílet

Metro - mapa - pokrytí - Praha Autor: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Pražské metro je kompletně pokryto mobilním signálem LTE a 5G. V posledních dnech došlo na zavedení konektivity do posledních stanic Rajská zahrada a Černý Most a přilehlých tunelů. Výstavba byla dokončena s předstihem, původně se s akcí mělo skončit koncem roku 2022.

V rámci metra včetně tunelů, vestibulů či eskalátorů je k dispozici LTE. 5G signál je v 56 z 61 stanic. Chybí v úseku stanic Bořislavka – Nemocnice Motol na trase A. Data nejsou k dispozici na stanici Jiřího z Poděbrad. DPP tam plánuje revitalizaci a signál bude zaveden až po stavebních pracích.

Práce na zavedení signálu do metra začaly v roce 2015. Po dřívějších letitých tahanicích se utvořilo konsorcium tří operátorů T-Mobile, CETIN, O2 a Vodafone společně Dopravním podnikem hlavního města Prahy.

Náklady činily více než půl miliardy korun, složily se na ně operátoři. Tento vklad berou jako investici.

V metru byly instalovány stovky kilometrů kabelů, přes tisíc antén a více než 2500 dalších pasivních prvků jako jsou DC bloky, splittery a další. Na instalaci vyzařovacích kabelů se podívejte v naší galerii. K dispozici máme i starší fotoreportáž.

“Veškeré práce na výstavbě LTE sítě probíhaly pouze během pravidelných nočních výluk metra, které trvají přibližně tři hodiny. Po dobu lockdownu a zkráceného provozu metra mohli technici pracovat zhruba o hodinu déle, nicméně obdobně jako jiné profese se museli popasovat také s pandemií covid-19 a personálními výpadky, kvůli kterým se zkomplikovala práce a někdy i odsunulo spouštění stanic do provozu. Instalace neprobíhaly každou noc, přednost někdy měly rekonstrukce, opravy stanic či tunelů a veškeré činnosti nezbytné pro zachování plné provozuschopnosti metra,” shrnuje za operátory T-Mobile.

“Instalace ve stanicích nebo tunelech není jediná činnost, kterou operátoři museli zajistit. K technologii bylo potřeba propojit všechny stanice optickými propoji, nainstalovat switche, integrovat technologii do sítě operátorů. Bylo nutné splnit veškerou legislativu spojenou s instalací technologie do prostředí pražského metra, protipožární předpisy a další.”

Některá zajímavá fakta:

  • Technici v traťových tunelech nainstalovali téměř 114 km vyzařovacího kabelu a dalších více než 120 km kabeláže pro antény a propojky do tunelů
  • Vyzařovací kabely v tunelech drží více než 114 tisíc úchytek
  • Signál na nástupištích a ve vestibulech stanic šíří téměř 1200 antén
  • Součástí sítě je dalších více než 2500 pasivních prvků jako DC bloky, splittery, tappery, couplery, MBC1 konvertory apod.
  • Na celém projektu pracovalo celkem 25 projektantů a více než 200 montážníků a dělníků, rozdělených do pracovních čet o cca 8–10 lidech.
  • Ve stejnou chvíli v metru pracovalo na 6 různých místech 6 pracovních čet s celkem až 70 pracovníky
  • Stanice s nejmenším počtem antén: Pražského povstání – 9 antén
  • Stanice s největším počtem antén: Můstek – 36 antén
  • Nejjednodušší tunel na pokrytí: obecně ty nejkratší, tj. Muzeum – Hlavní nádraží (425 metrů)
  • Nejsložitější tunel na pokrytí: Nádraží Holešovice – Kobylisy (2748 metrů)
  • Nejjednodušší stanice na pokrytí: I. P. Pavlova
  • Nejsložitější stanice na pokrytí: Hlavní nádraží z důvodu vysokých stropů a rozděleného nástupiště
  • Hlavní projektový manažer celého projektu, Martin Štébl z T-Mobile Czech Republic, v průběhu instalací nachodil po stanicích a tunelech přes 700 km
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).