Hlavní navigace

Pražští JetBrains i díky Kotlinu opět slušně rostli. Mají přes milion uživatelů

26. 3. 2018

Sdílet

JetBrains Autor: Jan Sedlák

Původem ruské společnosti JetBrains, která má ovšem centrálu a duševní vlastnictví registrované v Česku, se dařilo slušně růst také v loňském roce. Poslední výroční zprávu firma ještě nezveřejnila, uvádí nicméně, že v Česku navýšila příjmy o 52 procent, v oblasti Evropy, Blízkého východu a Afriky o 36 procent, ve Spojených státech o 26 procent a Asii a Pacifiku o 41 procent.

Pro představu, JetBrains v roce 2016 vykázali tržby přes 2,5 miliardy korun se ziskem asi půl miliardy. Oproti roku 2015 to byl pokles – tehdy tržby přesáhly tři miliardy korun a zisk se usadil kolem jedné miliardy. To bylo dáno tím, že JetBrains postupně přepínají z tradičních licencí na předplatné.

JetBrains, kteří se zabývají vývojem nástrojů pro vývojáře, mimo jiné v Česku patří mezi 50 největších plátců daně z příjmů. Například v roce 2015 firma zaplatila necelých 250 milionů korun.

Společnost má 750 zaměstnanců, přičemž v pražské centrále jich je přes 50. Firma v Česku drží duševní vlastnictví a kromě lidí kolem účetnictví a podobně zde také probíhá část vývoje. Jak jsme popisovali v našem článku, Rusové si Česko vybrali například z důvodu stability nebo členství v Evropské unii. Hlavní vývoj probíhá v Petrohradě.

Společnost ve výročním reportu uvádí, že v roce 2017 dokázala denně získat 1500 nových individuálních zákazníků, což je 40% meziroční růst. Populární jazyk Kotlin aktivně používá 700 tisíc vývojářů. Google také na loňském Google IO oznámil, že Kotlin zařadil mezi oficiální jazyky pro vývoj nativních aplikací pro Android.

Celkově mají JetBrains přes milion aktivních uživatelů a 276 tisíc aktivních a platících zákazníků. V loňském roce společnost vydala nové produkty GoLand (IDE pro Go) a Rider (IDE pro .NET). Další čísla jsou zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).