Hlavní navigace

Do hry o zákaznická práva u operátorů se vložil premiér. Poslal Mládkovi dopis

13. 1. 2017

Sdílet

Bohuslav Sobotka se vložil do příprav novely telekomunikačního zákona. Ministrovi průmyslu Janu Mládkovi poslal dopis, v němž ministra nabádá k tomu, aby se v zákoně objevily omezující úpravy smluv ze strany operátorů. Informují o tom Lidové noviny

Právě připravovaná novela vyvolala hned zkraje roku emoce, protože se v ní neobjevilo očekávané posílení práv spotřebitelů, jak loni plánovala senátorská skupina vedená Alenou Dernerovou

Do novely se dostala jen ustanovení ohledně přenositelnosti čísla. Určitě nelze mluvit o nějaké chybě nebo opomenutí.“ Tak na dotaz Českého rozhlasu Plus, zda v novele zákona o elektronických komunikacích nechybí slíbené posílení práv zákazníků telekomunikačních operátorů, reagoval ředitel odboru elektronických komunikací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Luděk Schneider.

To se teď ale mění, protože se na šachovnici objevil premiér. Podle Lidových novin v dopisu ministrovi průmyslu vyjadřuje znepokojení nad tím, že předmětné body v novele chybí. Ochranu spotřebitele totiž Sobotka Mládkovi vytyčil při bilanční schůzce v polovině listopadu jako úkol číslo jedna.

Problém vznikl už v roce 2014 v nové podobě zákona o elektronických komunikacích. Tu prosadil člen sněmovního hospodářského výboru Stanislav Pfléger (ANO), který to podle svých prohlášení udělal na doporučení operátorů. 

A tak situace, kdy od smlouvy bez pokuty lze odstoupit, je jen v případě, že změna, kterou operátor udělá, je „podstatná“ a vede ke „zhoršení postavení“ zákazníka. O tom ale rozhoduje operátor. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 1. 2017 14:20

  Citron (neregistrovaný)

  Mládek: Tento institut je harmonizován na úrovni evropské unije, tak držte huby a plaťte, nebo vás zharmonizujem taky. Celá ta věc s operátory připomíná italský seriál chobotnice, jednu hlavu useknou, dvě narostou. Mládek si svoje peníze zaslouží, hájí práva operátorů na naše peníze statečně.

 • 13. 1. 2017 14:26

  Citron (neregistrovaný)

  Možná lepší slovo než "statečně" je "bezostyšně". Jiní lidi by se možná styděli, i když by to udělali taky, ale Mládek má srvnané priority a ví, že kabát je bližší než košile.

 • 13. 1. 2017 14:53

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Ing. Mladek, clen KSC za komunistickeho rezimu, ktery nedostal proverku na tecko se na podzim trasl jako ratlik, aby nevypadl z vlady. Nakonec udela neco, co ma byt udajne v rozporu s pranim premiera. Jen jestli ty priority nema spise srovnane Mgr. Sobotka, protoze tohle je jeho ministr uz od zacatku.

 • 16. 1. 2017 14:09

  Marek (neregistrovaný)

  Ach jo Krakonoši... ČLOVĚK by se měl především postarat sám o sebe. Ne čekat až se někdo úspěšný postará o tebe. Máš internet a všechny dnešní vymoženosti. Použij to a nespokoj se s málem!

  Mám barák. Protože mám studnu neplatím za vodu. Za elektřinu platím 2,50 za kW/h. Za plyn v aukci nejméně o 20% méně než standardní nabídky. Za telefony pro 15 čísel v celé blízké rodině, včetně dat tak jak kdo potřebuje (suma 35 GB v paušálech) dáme celkem 2000Kč měsíčně. Slevové karty na PHM pro celou rodinu. Minulý rok jsem si vyběhal kotlíkovou dotaci, celkem 120.000 Kč na nový kondenzační kotel a nové vchodové dveře. Jsem skromný člověk s průměrnou mzdou, proto to neber jako vychvalování. Je to jen o tom, že každý (pokud na tom zapracuje) může mít to co chce.

 • 14. 1. 2017 12:01

  ToVa (neregistrovaný)

  A ne ze by to volici nevedli nebo si aspoň nektere ty plane sliby nepamatovali. Presto je nic neudrzi zvolit tytéž idioty znovu.

  Chapu, proc se říká, ze každý narod ma takovou vladu jakou si zaslouzi. Jen nechapu kdy a kde ten nas sikovny a vzdelany narod o rozum prisel...

 • 16. 1. 2017 12:17

  dino

  "Protože reálná cena v dobře řízeném systému, vzhledem k nákupní ceně, by měla být max. takových 15 Kč." Tesco čerstvé mléko polotučné 1l - 15,90 Kč (standardní cena, bez akce). Totéž Tesco trvanlivé mléko plnotučné. Ano, můžete si připlatit za značku a dát za litr mléka dvojnásobek. Ale nemusíte, je to na Vás.

 • 15. 1. 2017 12:07

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Pokud se vam tak libi ceska forma rizeni spolecnosti, jedte na par dni treba do Svycarska, abyste si rozsiril obzory. On je svet daleko barevnejsi nez deleni na kapitalisty a komunisty, a pritivni hlasky typu "kdo nejde s nami, jde proti nam".

 • 15. 1. 2017 8:13

  Krakonošovo lejno (neregistrovaný)

  Tak to je slušný výblitek starého ruďocha. Pane, pokud se Vám tak líbil komunismus a socialismus tak se stále ještě můžete přestěhovat do severní koreje. Kapitalismus ideální není ale je to furt lepší než za komára.
  Koneckonců člověk který je v článku označen víceméně za původce problému je přece Váš sou-druh, souvěrec, takže musíte přímo skákat radostí nad tím jak Vaše fronta bojuje proti prohnilým kapitalistům a plní úkoly sjezdu...

 • 14. 1. 2017 17:45

  Návštěvník 14.1.2017 (neregistrovaný)

  Tento článek je především o AROGANCI MOBILNÍCH OPERÁTORů, které nedokázal "ukočírovat " v současné situaci asi nikdo. Snad se to změní a VLÁDA najde najde odvahu - je to v její kompetenci a normální, nezkorumpovaní poslanci to musí schválit ! Jinak ať se vzdají mandátu a jdou si vydělávat jinam a jinak.
  Jejich moc (mob. operátorů - ve smyslu ovlivnit) ) nad cenami služeb, ale ZEJMÉNA nad soukromím, vědět o Vás všechno, účtovat i to , co nechcete ... je až neuvěřitelná ! Bylo by už opravdu namístě, aby s tím vláda a parlament něco udělaly - kdo taky jiný, že ? Jen se divím, proč se nejdřív musí stát takové nonsensy a pak to teprve někdo řeší ? To máme v odborných týmech a institucích takové , jaké máme, anebo to je záměr ? Jak kdy a jak v čem.
  P.S. Historie nepromyšlených privatizací tak strategických a státně důležitých oborů, jako zdravotnictví, telekomunikace, vodovody a kanalizace, doprava včetně námořní a letecké, atd.... včetně vpouštění agresivních firem na naše území - to vše dá ještě hodně moc starostí jak to v budoucnu napravit - pokud se však najde vláda, která to vnímá, bude chtít a dokáže to (se správnými "koaličními" partnery).
  Nejsem zastánce komunismu, ani agresivního kapitalismu, ani jiných "ismů", nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany a jsem tomu rád. Ale pokud by bylo třeba a našel se opravdu slušný a moudrý lídr, tak bych mu chtěl pomoci. Ale jsem skeptik. Obávám se, že v tak bezbřehé "rádoby demokracii", kdy se chvástáme údajnou demokracií a přitom nám uniká pravá podstata spokojeného žití - pod vlivem všech možných technologických vymožeností - a s přihlédnutím k faktické globalizaci naší planetky... např. jakýsi šejk či vládce v zemi nejmenované se rozhodne...a máme tady problém s dodávkami a cenou ropy, atp.
  Vývoj technologií, které nás budou nejen monitorovat, ale těm blbějším i napovídat ne-li určovat, co by měli dělat - to běžný smrtelník nezastaví. Ale ! Ještě pořád, než nás vládci tohoto světa budou chtít očipovat, tak máme možnost tyto tzv. "vymoženosti" PROSTĚ NEPOUŽÍVAT, a pokud ano, tak obezřetně. (Je to jako s televizí, normální zdravý člověk se chce po práci pobavit a zrelaxovat, zapne TV...ale pokud uvidí program, který je spíše "debilizátorem", tak vypne a buď vezme knihu, nebo se jde projít na vzduch, nebo se přitulí k partnerce (-ovi), nebo ... Ostatní je už na každém.
  Dobré dny.

 • 13. 1. 2017 16:59

  fd (neregistrovaný)

  Jelikoz do konce mandatu teto vlady a snemovny uz mnoho casu nezbyva, tak je velice nepravdepodobne, ze by jeste byl schvalen zcela libovolny zakon nebo novela, ktery jiz ted neni ve snemovne projednavan.

  A jelikoz to zucastneni velice dobre vedi, tak se to cele da povazovat spise za medialni predvolebni kampan. Ostetne stejne, jako Babisovo snizovani DPH na pivo, o kterem po volbach uz nevedel. A to jen proto, aby to o par mesicu pozdeji vytahl znova, jako slib pro pristi volby ...

 • 16. 1. 2017 8:37

  Trautenberk (neregistrovaný)

  Je pro spotrebitele (nefiremni zakaznik) takovy problem mobilni telefon odlozit nebo alespon prejit na predlacenou kartu?
  Vzhledem k tomu, jak uspesne se prodavaji chytre telefony, jak vetsina lidi stale kouka na display maji operatori zne (ackoliv jim vynosy stagnuji), ktere odrazeji poptavku lidi po datech-datech-datech.
  Kazdy sam rozhoduje, za co svoje penize utrati a tech moznosti je opravdu neomezena skala.

  Samostane stoji otazka, kdy vstoupi na trh dalsi operator. Ale tato otazka primarne smeruje na odvetvoveho regulatora. Licence jsou udelene v 800/900/1800/­2100/2600 - nejvice vydelava 900/1800, protoze na nich bezi hlasove sluzby, ale nejvetsi potencial maji data v 800/900/1800.

 • 16. 1. 2017 10:55

  Karel (neregistrovaný)

  35 Kč za litr mléka? To nakupujete v Brněnce? Zkuste normální obchod, dostanete se na polovinu.

 • 14. 1. 2017 15:44

  Krakonoš (neregistrovaný)

  ToVa:
  Když mu Havel a jeho poskoci začli lhát, jak pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, jak se staneme neutrálním státem a jak se budeme mít, až budou všichni podnikat. Místo neutrality jsme vlezli do podniku, jménem NATO, což je stejný humus, jako Varšavská smlouva, rozdíl je jen v tom, že sa socíku nemuseli naši vojáci nasazovat život za cizí zájmy v kdejaké horoucí řiti. Blahobyt skutečně přišel, ale jen pro hrstku vyvolených a dnes můžeme jen se smutkem v duši vzpomínat na časy, kdy pro patnáct milionů lidí stačila jedna banka, jedna pojišťovna pracovat se muselo, jinak se šlo do basy a práce byla pro každého a úřednických parazitů stačila, proti dnešku, kdy je nás o třetinu méně, slabá polovina. Na druhou stranu jsme, jistě těžce, postrádali spoustu vymožeností, např. bezdomovce, šmejdy, okrádající ve jménu jakési pofidérní svobody kde koho, doplatky na léky, politiky, kteří, místo,aby pracovali pro ty, kteří je zvolili, nadržují bezostyšně lobbistům, právo, kde pravdu má ten, kdo si může dovolit dražšího advokáta a zbyla nám jediná jistota a sice ta, že se nemůžeme spolehnout na nikoho a na nic, zejména ne na to, že když si budeme spořit na důchod, tak ten důchod z těch uspořených peněz skutečně dostaneme a bude zhodnocen. Začátkem 90. let se začlo říkat: Komunisti nám sice lhali o socialismu, ale o kapitalismu říkali pravdu, jenže jak teď z toho srabu ven?

 • 15. 1. 2017 14:58

  krakonoš (neregistrovaný)

  Vážený a co kdyby tuto zem opustila hrstka těch, co jí škodí, včetně vás? Nebylo by to jednodušší a levnější? a pokud žijete v domnění, že tu máme to pravé ořechové, doporučuji vám přečíst si od laureáta Nobelovy ceny za literaturu, Benjamina Kurase, knihu Jak přežít padouchy. Mimo jiné se tam píše: Nejsvobodnější je ten, kdo nic nemá, protože nemůže o nic přijít a ať udělá cokoli, může jedině získat, protože ztratit už nemá co. Takže až těch doních deset milionů dokonale znechutíte, počítejte s tím, že vemou klacky a dají vám řádnou nakládačku, kterou si plně zasloužíte. A než k tomu dojde, zkuste mi nějak rozumně vysvětlit, proč se musí od zemědělců vykupovat mléko za 9 Kč/ litr a v obchodě za něj chtějí 35 Kč? Moc mi mne zajímalo, kam se těch 26 Kč ztratilo. Protože reálná cena v dobře řízeném systému, vzhledem k nákupní ceně, by měla být max. takových 15 Kč.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).