Hlavní navigace

Do hry o zákaznická práva u operátorů se vložil premiér. Poslal Mládkovi dopis

Sdílet

Jan Beránek

Bohuslav Sobotka se vložil do příprav novely telekomunikačního zákona. Ministrovi průmyslu Janu Mládkovi poslal dopis, v němž ministra nabádá k tomu, aby se v zákoně objevily omezující úpravy smluv ze strany operátorů. Informují o tom Lidové noviny

Právě připravovaná novela vyvolala hned zkraje roku emoce, protože se v ní neobjevilo očekávané posílení práv spotřebitelů, jak loni plánovala senátorská skupina vedená Alenou Dernerovou

Do novely se dostala jen ustanovení ohledně přenositelnosti čísla. Určitě nelze mluvit o nějaké chybě nebo opomenutí.“ Tak na dotaz Českého rozhlasu Plus, zda v novele zákona o elektronických komunikacích nechybí slíbené posílení práv zákazníků telekomunikačních operátorů, reagoval ředitel odboru elektronických komunikací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Luděk Schneider.

To se teď ale mění, protože se na šachovnici objevil premiér. Podle Lidových novin v dopisu ministrovi průmyslu vyjadřuje znepokojení nad tím, že předmětné body v novele chybí. Ochranu spotřebitele totiž Sobotka Mládkovi vytyčil při bilanční schůzce v polovině listopadu jako úkol číslo jedna.

Problém vznikl už v roce 2014 v nové podobě zákona o elektronických komunikacích. Tu prosadil člen sněmovního hospodářského výboru Stanislav Pfléger (ANO), který to podle svých prohlášení udělal na doporučení operátorů. 

A tak situace, kdy od smlouvy bez pokuty lze odstoupit, je jen v případě, že změna, kterou operátor udělá, je „podstatná“ a vede ke „zhoršení postavení“ zákazníka. O tom ale rozhoduje operátor. 

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?