Hlavní navigace

Antispotřebitelskou část novely si napsali sami operátoři, přiznal poslanec

David Slížek

Reportáž České televize o podivných praktikách O2 obsahuje jedno velmi zajímavé místo. Ukazuje, jak se čeští poslanci nechávají jednoduše zlobbovat operátory.

Nedělní pořad České televize (ČT) 168 hodin přinesl mimo jiné reportáž o tom, jak si tuzemští operátoři (podle vyjádření mluvčího Českého telekomunikačního úřadu všichni, ale zejména O2) vylepšují prodejní statistiky vnucováním služeb zákazníkům, kteří se dokážou hůře bránit – seniorům.

ČT od případu došla i k obecnějšímu problému: zhoršenému postavení tuzemských spotřebitelů ve vztahu k operátorům. Přinesla je předloňská tzv. antispotřebitelská novela zákona o elektronických komunikacích (127/2005 Sb.). Na Lupě její schvalování, problematická místa i dopady na zákazníky podrobně popisoval Jiří Peterka – viz série jeho textů k tzv. „kauze okleštění“.

Zajímavé pak jsou komentáře poslanců, kteří podle zjištění ČT „oklešťující“ paragrafy do novely navrhli. Podle zápisu z hospodářského výboru Poslanecké sněmovny měl být předkladatelem změny Milan Urban (ČSSD), který si na to podle svého vyjádření v reportáži zřejmě ani nepamatuje.

Podle ČT se ale k návrhu hlásí také poslanec ANO Stanislav Pfléger. A ten televizi bezelstně přiznal, že si antispotřebitelský návrh vlastně operátoři napsali sami:

Bylo to na popud Asociace provozovatelů telekomunikačních služeb, kteří měli v té době výhrady k současnému zákonu a připravili tenhle pozměňovací návrh, řekl Pfléger České televizi. Názory lobbistického sdružení operátorů pak ve Sněmovně i Senátu převážily veškerou kritiku odborníků i ČTÚ.

Marcom

Není to koneckonců jediný případ z poslední doby, kdy zákonodárci při schvalování norem jen papouškovali argumenty připravené lobbistickými sdruženími velkých firem. Stačí vzpomenout, jak ministerstvo financí postupovalo při schvalování paragrafů na blokování webů s nepovoleným hazardem.

Jedním ze základních argumentů pro blokování byla mírně řečeno zavádějící mapa, které evropské státy už weby blokují. Jejím autorem přitom byla Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). A ministr financí Andrej Babiš (ANO) při projednávání zákona v Poslanecké sněmovně zcela nezakrytě citoval argumenty pro blokování, které mu poslal šéf sázkové firmy Tipsport.

Našli jste v článku chybu?
19. 9. 2016 16:09
Petr (neregistrovaný)

Jestli ten poslanec za to nedostal vysoké všimné, tak je zřejmě de*il. Nevidím důvod, proč by to měl jinak prosazovat.

K O2: zrovna 14 dní zpět si starší sousedka přinesla z prodejny smlouvu na 2 roky s tarifem, internetem a O2TV, celkem asi za 1200 kč/měsíc a to tam má jen asi 50 volných minut mimo O2 a O2TV nepotřebuje, protože má všechno v paneláku v kabelu zadarmo. A to ať jí to namontuju a že ještě skočí pro STB za asi 2100 kč, protože ten si musí koupit samostatně navíc. Jsou to celkem hy…

19. 9. 2016 14:47
krakonoš (neregistrovaný)

Jasný návod, jak ušetřit. Sněmovnu a Senát zrušit, poslance a senátory vyhnat do dolů, kamenolomů a na železnici utahovat šrouby a měnit shnilé pražce a zákony ať si píše každý sám! A ještě bych je za to, že se tak hezky snaží, řádně zkasíroval!