Hlavní navigace

Prohlížeč Vivaldi přichází s verzí 1.13, míří na lidi, co mají hodně otevřených panelů

22. 11. 2017

Sdílet

Někdo rád prohlížeč, který nemusí nijak nastavovat, někdo si zase rád browser hodně přizpůsobí k obrazu svému. Zejména té druhé skupině uživatelů je určený prohlížeč Vivaldi, za kterým stojí někdejší spoluzakladatel browseru Opera Jon von Tetzchner.

Vivaldi, který se chlubí řadou funkcí a možností přizpůsobení, právě vypustil verzi 1.13 s několika novinkami. Tou hlavní je Window Panel, což je záložka, na které se uživateli zobrazují všechny aktuálně otevřené panely.

Panel se otevírá po straně a uživatel v něm může panely různým způsobem seskupovat podle příbuzných témat (a pak si takové skupiny ukládat), připínat je, takže zůstanou trvale otevřené, nebo je naopak „uspat“, aby zbytečně neubíraly výkon jeho zařízení. Pokud jste zvyklí mít panelů v prohlížeči otevřených hodně, může se takový nástroj hodit.

Pokud chcete Vivaldi vyzkoušet, stáhnout si jej můžete z tohoto webu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 11. 2017 16:25

  peci1

  “Vivaldi offers more built-in options for managing tabs than any other modern browser. Users can choose where they want to position the tabs; they can navigate to them via their keyboard; group them and so on. The new Window Panel takes tab management to the next level,” says Jon von Tetzchner, CEO at Vivaldi Technologies.

  No, kdyby v Mozille nebyli tak hrr a pockali se zariznutim XUL az do chvile, nez bude nahradni API pro nejpouzivanejsi addony, tak by stale jeste melo Vivaldi co dohanet. Ale nedavnym krokem se FF odsunul nekam na uroven tupeho Chrome. Aspon, ze je nejaka vidina, ze bude lip, otazkou vsak je, kdy.

 • 23. 11. 2017 19:30

  fikejz (neregistrovaný)

  Na firefoxu v poslední verzi mi víc než zaříznutí XUL vadí dost zásadní změny v ovládání. Záložky jsem si do lišty z úkrytu v hloubce knihovny stránek ještě vytáhl. Co ale nemohu rozdýchat je změna "uchovávání" historie prohlížení, tedy vlasně neuchovávání. Navíc pokud si zavřu jeden z panelů, tak už jej neotevřu prostým klikem na položku v historii, ale opět přes knihovnu, nebo přidat další ovladač do lišty a stejně položka "naposledy zavřené panely" zůstane schovaná v položce "historie" na dvě kliknutí ... no hnus velebnosti.
  Takže momentálně vybírám čím foxe nahradím jak ve widlích, tak v linuxu i androidu :(

 • 25. 11. 2017 11:18

  MaT

  Pokud si nějaký tab zavřete omylem, tak ho můžete zase otevřít pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+T. Tuhle klávesovou zkratku používám už spoustu let a popravdě řečeno jen tuším, že to šlo nějak udělat i myší v liště s panely. To možná proto, že ve Firefoxu jsem většinu času používal nějaké rozšíření, které mi umožnilo mít panely místo nahoře vlevo (když ty monitory jsou čím dál tím širokoúhlejší, tak je to skvělá věc). V posledních letech Tree Style Tab, ale před tím i jiná rozšíření - no a tam někdy na toto nějaký kousek, kde by se dalo kliknout nebyl třeba vůbec, nebo u každého rozšíření nějak jinak - tak jsem si prostě už dávno zvykl na tuhle klávesovou zkratku, která fungovala vždy - a funguje i ve Firefoxu 57...

  Tím neuchováváním historie myslíte přesně co? Já když se přepnu do historie (nedělám to moc často, ale i tak si pamatuji, že to ve Firefoxu vždy šlo přes Ctrl+H - a jde to pořád), tak tam vidím položky, které jsem navštívil - seskupené do částí "dnes", "včera" a "posledních 7 dnů". Co se tam tedy změnilo?

  Jo a k záložkám (bookmarks) se dá také pořád dostat přes Ctrl+B. Jinak já jsem obecně rád za to, když je těch tlačítek na panelu co nejméně - minimálně na svém notebooku (displej 1440x900) se snažím šetřit místem. Lištu se záložkami mám vypnout, tlačítka jsem si i dřív ubíral. Vyhledávací políčko jsem si teď také zkusil vypnout, byť jsem ho (přes Ctrl+K) hojně využíval a zatím bez něj funguji celkem v pohodě. Krátký adresní řádek mi vadil, že jsem v něm neviděl celou adresu aktuální stránky. Ale komu tam nějaká tlačítka v nové verzi chybí, tak si je tam může zase natahat...

  Já jsem tedy s novým Firefoxem docela spokojený - hlavně je opravdu o dost rychlejší, než verze před 57. A to jsem někdy kvůli té rychlosti pošilhával i po Chromiu - jenže tam dostat taby nalevo nějak pořád nejde, resp. žádné z řešení nebylo úplně uspokojující. Takže jsem jen čekal, až se objeví Tree Style Tab ve verzi pro WebExtensions, což už se stalo.

  Vivaldi jsem zrovna tenhle týden zkoušel také, je fajn, že s těmi taby nalevo rovnou počítá, také jsou zajímavé ty náhledy (nějaké rozšíření ve Firefoxu to také kdysi umělo, ale bylo to pak celé myslím pomalejší). No ale celkově mi přijde, že je Vivaldi takový nějaký línější, ve srovnání s tím novým Firefoxem určitě...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).