Hlavní navigace

Vivaldi by koukal. Čtvero webových období si vychutnají pokročilí uživatelé

7. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prohlížeč vyvíjený bývalým šéfem norské Opery cílí na ty, kteří si chtějí se svým prohlížečem pohrát.

Dostal vážnou hudbu do prostředí internetu. A zatímco Operu si už porcují noví čínští majiteléJonu von Tetzchnerovi a jeho týmu dospěl pod rukama další projekt – Vivaldi. Takhle jeho genezi popisují na svém webu

Zpět do roku 2015. Prohlížeč, který jsme kdysi tak milovali, změnil svou cestu. Bohužel již nadále neslouží svojí komunitě uživatelů a přispěvovatelů — kteří v první řadě pomohli tento prohlížeč vytvořit. 

Takže jsme dospěli k přirozenému závěru: musíme vytvořit nový prohlížeč. Prohlížeč pro nás a naše přátele. Prohlížeč, který je rychlý, ale také bohatý, co se funkcí týče, vysoce přizpůsobitelný a takový, který staví uživatele na první místo. Prohlížeč, který je vytvořen pro vás. A tak byl zrozen prohlížeč Vivaldi.

Verze 1.0 má být podle tvůrců už stabilní a použitelná pro veřejnost. Vivaldi jde proti trendu, který razí Chrome nebo Firefox. Namísto stahování pluginů a rozšíření se snaží postavit řešení, které je nabité funkcemi hned od nainstalování.

MMF tip early

Důraz kladou vývojáři na práci se záložkami. Ty se dají slučovat do skupin nebo zobrazovat víc stránek najednou. Prohlížeč má i zabudovaný poznámkový blok s podporou obrázků. K tomu Vivaldi operuje s množstvím gest myší a klávesových zkratek. Komu základní výbava nebude stačit, prohlížeč podporuje i rozšíření pro Chrome. Vivaldi totiž pohání Chromium. 

Prohlížečová scéna poslední dobou řeší blokování reklam. Microsoft už ohlásil, že nová verze Edge už bude umět bannery blokovat hned po instalaci. Zařadí se třeba vedle Opery a svoje rozšíření pro něj každopádně chystá i nejznámější blokátor AdBlock Plus.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).