Hlavní navigace

Microsoft naučí novou verzi prohlížeče Edge blokovat reklamy

31. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Microsoft
Novou funkci firma ohlásila na probíhající vývojářské konferenci Build. Blokování reklam si tak proráží cestu do dalšího browseru.

Microsoft svůj prohlížeč postupně provazuje s vyhledávačem Bing a Edge tak bude mít integrovaný například i jeho překladač. Kromě něj ovšem Microsoft plánuje do browseru zabudovat také blokování reklam. Informoval o tom server The Next Web.

MS Edge se tak stane jedním z mála mainstreamových desktopových prohlížečů, které blokování reklamy přímo podporují. Zařadí se třeba vedle Opery. Edge zatím vzhledem k jeho nedodělanosti používá jen zlomek uživatelů (v ČR podle statistik firmy Gemius asi 2 % uživatelů), dá se ale čekat, že jej Microsoft bude v budoucnu mnohem více tlačit.

Jak konkrétně bude blokování inzerce v MS Edge fungovat, v tuto chvíli není jasné. Svoje rozšíření pro něj každopádně chystá i nejznámější blokátor AdBlock Plus.

Blokování reklamy a boj proti němu je velké téma poslední doby a trend se objevuje i v Česku. Podle odhadu Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) blokuje reklamu asi 12 procent internetových uživatelů. 

Začátkem roku rozvířil diskusi i šéf O2 Tomáš Budník, který si pohrává s myšlenkou blokování reklamy rovnou na straně operátora. Nakolik jsou to ale reálné úvahy, zatím není známo.

Content tip EARLY

S blokátory už se učí válčit i reklamní systémy. Internet Billboard se třeba spojil s vývojáři z R2B2. A vznikl systém AAGun, který umožní firmě zobrazit reklamní sdělení i na blokovaných impresích.

Uživatelé s nainstalovaným adblockerem si brzy nic nepřečtou ani na Balšínkově Echu24. „Patříme k serverům, které mají relativně vysoké procento uživatelů s adblockingem. Je to až 15 procent,“ vysvětluje Dalibor Balšínek. K obsahu bez reklam se budou čtenáři moci dostat po zaplacení měsíčního předplatného ve výši 49 korun. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).