Hlavní navigace

První 5G telefony uvedeme začátkem roku 2019, oznámil Qualcomm a Samsung

5. 12. 2018

Sdílet

5G - smartphone - Samsung Autor: Samsung

Už v prvním pololetí příštího roku se zákazníci v některých zemích dočkají komerčního provozu 5G sítí a prvních zařízení, která v nich budou fungovat. 

Výrobce mobilních čipů Qualcomm na své konferenci ve spolupráci se Samsungem ukázal koncept zařízení postaveného na platformě Snapdragon 855, která 5G sítě podporuje. První reálné telefony mají přijít na trh v první polovině roku 2019. Kromě USA mají být k dostání také na čínském trhu, ve Velké Británii a v dalších zemích.


Autor: Qualcomm

5G plány evropských operátorů – z prezentace šéfa Qualcommu Cristiana Amona

O 5G připojení se postará modem Snapdragon X50 5G. Samsung s Qualcommem a americkým operátorem Verizon také oznámili, že na testovacím zařízení s tímto modemem dosáhli v 5G síti (v pásmu 28 GHz) rychlosti stahování 1,7 Gbps

Snaží se také další výrobci. Motorola letos uvedla mobil Moto Z3, ke kterému se dá připojit „doplňkový modem“ 5G Moto Mod, podporující 5G sítě. Verizon se v listopadu pochlubil, že na něm uskutečnil první 5G videohovor.

Závod o všechna možná 5G prvenství rozhodně není ještě u konce. Reálné zprovozňování 5G sítí ale bude postupné a sítě nové generace budou fungovat paralelně se stávajícími LTE sítěmi. Zajímavé také bude, jakou cenovou politiku operátoři u 5G sítí nasadí. 

V Česku se na příští rok chystá aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz, na kterých by měly v budoucnu fungovat tuzemské 5G sítě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).