Hlavní navigace

Sněmovna zatím nevybrala čtveřici nových členů Rady České televize

13. 4. 2021

Sdílet

Česká televize Autor: Filip Rožánek

Ačkoliv byla dnes na programu sněmovny volba nových členů Rady České televize, poslanci se k hlasování nedostali. Téma začali projednávat až před půl osmou večer. Po půlhodinové diskusi nakonec předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek požádal o dvouhodinovou přestávku pro poradu klubu KDU-ČSL. Jednací den sněmovny však končí ve 21 hodin a poslanci nehlasovali o pokračování schůze v noci. Vyhlášením přestávky tedy schůze skončila. Pokračovat bude znovu ve středu ráno.

Kdy se volba členů Rady ČT vrátí na program schůze, není zcela jasné. Sněmovna kvůli koronavirové situaci prakticky jedná v polovičním počtu poslanců. Nejvíc jich je přítomno tehdy, když je potřeba hlasovat například o zákonech vrácených Senátem. Ty měla na programu dnes, ale jejich projednávání nedokončila. Právě při plné sestavě sněmovny se také zařazují volební body. Podle dvou zdrojů Digizone.cz je pravděpodobné, že by debata o televizní radě mohla pokračovat příští úterý 20. dubna 2021.

Část opozice i Senát vyzývají k odložení volby. Právní analýza zveřejněná místopředsedou senátní mediální komise Davidem Smoljakem (STAN) upozorňuje, že některé organizace, které navrhly kandidáty do Rady ČT, neplní své zákonné povinnosti. Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) proto navrhoval, ať sněmovna přeruší volbu do doby, než se sejde volební výbor a projedná nejasnosti kolem kandidátů. Tento návrh ale neprošel. Už na začátku schůze Martínek neuspěl s návrhem, aby byl bod z programu dubnové schůze vyřazen úplně. 

Sněmovna také rozhodla, že příští čtvrtek dopoledne začne projednávat výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize v letech 2018 a 2019.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 4. 2021 23:02

  bez přezdívky

  Pane Rožánku, vy takový EXPERT.. proč máte za nutné zamlčet i tu hlavní perličku, která se při jednání sněmovny stala? A sice že díky aktivitě jednoho z poslanců došlo nejenom k oddálení hlasování o nových členech rady - ale také návrhu na přezkum PLATNOSTI jmenování Lipovské vhledem k jejím politickým aktivitám (členové rady musí být apolitičtí)... jako by tady nebyla od minulého týdne hodně pestrá a bohatá výměna názorů v jiném vlákně o Lipovské..

 • 14. 4. 2021 10:21

  Nickless account

  "návrhu na přezkum PLATNOSTI jmenování Lipovské vhledem k jejím politickým aktivitám"

  je to jenom navrh, takovych navrhu padnou ve snemovne tuny. IMHO neni treba o kazdem navrhu informovat.

 • 15. 4. 2021 1:36

  bez přezdívky

  tak a) Téma "Lipovská" je mediálně v současné době velmi žhavé, takže bych to čekal.

  a za b) k tomu vašemu, že o každém návrhu nemusí být zmínka:

  "oslanec Tomáš Martínek (Piráti) proto navrhoval, ať sněmovna přeruší volbu do doby, než se sejde volební výbor a projedná nejasnosti kolem kandidátů. Tento návrh ale neprošel. "

  toto je ve smyslu aktuálního dění mnohem méně medálně zajímavé než návrh na odvolání Lipovské.

 • 15. 4. 2021 8:39

  Filip Rožánek

  Dobrý den, rozdíl je v tom, že k návrhu Tomáše Martínka se vyjádřila sněmovna hlasováním a má tedy nějaký výsledek. Návrh týkající se Hany Lipovské je momentálně ve fázi dopisu na volební výbor, který se tím chce zabývat na svém zasedání 27. dubna. Téma dovolby Rady ČT budou poslanci řešit na plénu také příští úterý, kdy se k tématu jistě znovu vrátíme.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).