Hlavní navigace

Sněmovna zatím nevybrala čtveřici nových členů Rady České televize

Sdílet

Filip Rožánek 13. 4. 2021

Ačkoliv byla dnes na programu sněmovny volba nových členů Rady České televize, poslanci se k hlasování nedostali. Téma začali projednávat až před půl osmou večer. Po půlhodinové diskusi nakonec předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek požádal o dvouhodinovou přestávku pro poradu klubu KDU-ČSL. Jednací den sněmovny však končí ve 21 hodin a poslanci nehlasovali o pokračování schůze v noci. Vyhlášením přestávky tedy schůze skončila. Pokračovat bude znovu ve středu ráno.

Kdy se volba členů Rady ČT vrátí na program schůze, není zcela jasné. Sněmovna kvůli koronavirové situaci prakticky jedná v polovičním počtu poslanců. Nejvíc jich je přítomno tehdy, když je potřeba hlasovat například o zákonech vrácených Senátem. Ty měla na programu dnes, ale jejich projednávání nedokončila. Právě při plné sestavě sněmovny se také zařazují volební body. Podle dvou zdrojů Digizone.cz je pravděpodobné, že by debata o televizní radě mohla pokračovat příští úterý 20. dubna 2021.

Část opozice i Senát vyzývají k odložení volby. Právní analýza zveřejněná místopředsedou senátní mediální komise Davidem Smoljakem (STAN) upozorňuje, že některé organizace, které navrhly kandidáty do Rady ČT, neplní své zákonné povinnosti. Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) proto navrhoval, ať sněmovna přeruší volbu do doby, než se sejde volební výbor a projedná nejasnosti kolem kandidátů. Tento návrh ale neprošel. Už na začátku schůze Martínek neuspěl s návrhem, aby byl bod z programu dubnové schůze vyřazen úplně. 

Sněmovna také rozhodla, že příští čtvrtek dopoledne začne projednávat výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize v letech 2018 a 2019.

Našli jste v článku chybu?