
Evropská unie dnes oficiálně schválila kontroverzní rozsáhlou reformu autorských práv, která by měla více chránit tvůrce obsahu, ale která zároveň obsahuje ustanovení, která v konečném důsledku mohou snižovat svobodu projevu online – zejména kontroverzní článek 11 a článek 13 (v konečné verzi přečíslované na 15 a 17).
Proti reformě se ostře postavily zejména největší internetové společnosti, které v ní vidí ohrožení dosavadních byznys modelů svých platforem protože přenáší větší díl odpovědnosti za uživateli nahraný obsah na provozovatele serverů.
Pravidla byla minulý měsíc schválena Evropským parlamentem, ale stále ještě potřebovala konečné schválení vlád členských států. Oponenti se k tomuto okamžiku upínali jako k poslední baště odporu, ale 19 z 28 členských zemí hlasovalo ve prospěch revize (proti bylo Nizozemsko, Itálie, Lucembursko, Polsko, Finsko a Švédsko. Estonsko, Belgie a Slovinsko se zdržely hlasování. Ostatní země, včetně České republiky, hlasovaly pro).
Po zveřejnění v Úředním věstníku EU budou mít členské státy 24 měsíců na integraci směrnice do svých vnitrostátních právních předpisů. Nová pravidla o autorském právu a nová pravidla usnadňující přeshraniční přístup k televiznímu a rozhlasovému obsahu online budou ve středu 17. dubna oficiálně podepsána v Evropském parlamentu ve Štrasburku.