Hlavní navigace

Rádio Ukrajina rozšířilo pokrytí a posílilo redakci

17. 5. 2022

Sdílet

Rádio Ukrajina Autor: Media Bohemia

Mediální skupina Media Bohemia rozšířila pokrytí Rádia Ukrajina. Stanice získala licenci pro DAB+ a začala vysílat v sítích Teleko a RTI. Doposud si ji posluchači mohli naladit pouze na internetu.

Souhrnná mapa pokrytí komerčních DAB+ sítí provozovaných firmami Teleko a RTI CZ, listopad 2021

Souhrnná mapa pokrytí komerčních DAB+ sítí provozovaných firmami Teleko a RTI CZ, listopad 2021

Autor: ČTÚ

Rádio nyní spouští i novou podobu webu, kde návštěvníci naleznou informace z vysílání, nové podcasty, rozhovory a praktické články. Novinkou je například rubrika Ukrajinka v Česku s mnoha praktickými informacemi pro uprchlíky. Na ní rádio spolupracuje s ukrajinskou novinářkou Oksanou Maslovou a společností Newton Media. Jde o navázání na stejnojmenný telegramový účet, který Maslova založila po svém útěku z Oděsy, aby zajistila lidem ze své země relevantní informace.

„Cílem Radia Ukrajina je vytvářet pocit klidu a bezpečí u všech příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Vysíláme hodně ukrajinské hudby, pohádky pro děti a také duchovní promluvy a básně. To prokládáme zprávami a praktickými informacemi. Tento obsah jsme chtěli rozšířit o původní online zpravodajství a rozcestník praktických informací, a tak jsme spojili síly právě s Oksanou, která na našem webu bude psát pod svou značkou Українка в Чехії (Ukrajinka v Česku) a bude šířit informace z webu i rádia na svém telegramovém účtu,“ vysvětluje Lukáš Nádvorník, projektový manager Rádia Ukrajina ze skupiny Media Bohemia.

Dvakrát týdně připravuje pro Rádio Ukrajina audioprojekt „Krok od domova“ také novinářka Khrystyna Drohomyretska, která se svým dítětem utekla před válkou na Ukrajině. V pořadu monitoruje příběhy konkrétních ukrajinských žen, které uprchly z Ukrajiny před válkou do České republiky. Rádio Ukrajina rovněž na pravidelné bázi přináší exkluzivní rozhovory s hrdiny, kteří denně bojují za nezávislost Ukrajiny nebo se nacházejí přímo uprostřed dění, a to v pořadu „Hodina se Soniou Koshkinou“.

Při zahájení vysílání tvořila ukrajinská hudba asi 25 % playlistu. Nyní je to už 45 % a její podíl se dále zvyšuje. Do hudební dramaturgie stanice se stále více prosazuje probíhající válka a obrovské množství angažovaných vlasteneckých písní. Za vysílání ukrajinské muziky je zodpovědná moderátorka rádia Sofia Tatomyr, 22letá dívka pocházející z Kaluše, která rovněž utekla z Ukrajiny kvůli probíhající válce. Na Ukrajině pracovala v hudebním odvětví a věnovala se grafickému designu.

Stanice, která vysílá v ukrajinštině pro ukrajinské uprchlíky v Čechách, vznikla v rekordním čase 3 týdnů. U jejího vzniku mimo jiné stála tehdejší on-air manažerka Natalia Churiková, která ale stanici dle původní dohody po rozjezdu opustila a přesunula se do prestižní stanice Hlas Ameriky do Washingtonu. S rádiem je ale i nadále v kontaktu. Její nástupkyně je rovněž profesionálka s dlouholetou rádiovou praxí z ukrajinského vysílání RFE, Ljudmila Wannek. Ljudmila je rozhlasová novinářka, herečka a zpěvačka, jejíž hlas je Ukrajincům dobře znám.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 5. 2022 15:28

    jouda

    Trochu s křížkem po funuse, ne? Vždyť už je v DAB+ RTI a TELEKO skoro 2 týdny.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).