Hlavní navigace

Řekněte nám, jak se cítíte. Facebook nabízí univerzitní průzkum o COVID-19 i v Česku

29. 4. 2020

Sdílet

Facebook - univerzita - COVID-19 - průzkum

Facebook začal i v Česku nabízet uživatelům vyplnění dotazníku o jejich aktuálním zdravotním stavu. Data sbírají výzkumníci z americké Marylandské univerzity, kteří je chtějí využít k monitorování a předpovídání šíření koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19.

Vyplnění dotazníku je dobrovolné a pokud má uživatel zájem, Facebook ho přesměruje na web univerzity, kde se formulář nachází. Respondenti musí být starší 18 let. Výzkumníci uživatele vyzývají k vyplnění i v případě, že se cítí zdrávi. 


„Tuto studii neprovádí Facebook a žádné odpovědi nebudou s Facebookem sdíleny. Jedinými údaji, které od Facebooku získáme, jsou náhodné identifikační číslo a statistické číslo (vycházející z věku, pohlaví, lokality a dalších informací z vašich dat na Facebooku). Tyto údaje pomáhají opravit zkreslení vzorku a zajistit reprezentativní výsledky pro vaši zemi,“ uvádějí.

Ujišťují také, že od uživatelů nepožadují jméno ani další osobní údaje, které by mohly vést k identifikaci. Data se mají ukládat maximálně dva roky od data vyplnění dotazníku. 


„Chceme vaše odpovědi spolu s náhodným identifikačním číslem a statistickým číslem sdílet s dalšími akademickými institucemi a nevládními organizacemi. Patří mezi ně výzkumné organizace v EU jako University of Mannheim, ale i výzkumné organizace mimo území EU jako Stanford University,“ upozorňuje univerzita s tím, že od uživatelů vyžaduje s tímto sdílením souhlas.

V dotazníku se pak uživatelů ptá, jestli na sobě pozorovali některé ze zdravotních potíží, jako jsou ucpaný nos a rýma, bolest hlavy, ztížené dýchání, horečka a podobně. Dotazy směřují také k tomu, co uživatel v posledních 24 hodinách dělal, zda cítí obavy nebo s jestli měl kontakt s někým potenciálně nakaženým.

Podobnou spolupráci už si Facebook vyzkoušel v USA, kde na studii na začátku dubna spolupracoval s Carnegie Mellon University. Výsledky pak prezentoval v symptomatické mapě a univerzita je uvolnila i k veřejnému využití

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).