Hlavní navigace

Rekordní ICT obchod: Broadcom chce za 100 miliard USD koupit Qualcomm

6. 11. 2017

Sdílet

Pokud tenhle plán uspěje, vznikne obří ICT firma s hodnotou někde kolem 200 miliard dolarů. Americký výrobce čipů Broadcom se chystá podat nabídku na odkoupení konkurenčního Qualcommu a chce za něj nabídnout asi 100 miliard USD.

Aktualizováno 21:10: Broadcom během dne nabídku skutečně podal. Včetně započtení dluhu (25 miliard USD) má mít transakce hodnotu 130 miliard dolarů.

Broadcom, který je známý jako výrobce Wi-Fi čipů, by akvizicí získal pevnější postavení ve světě mobilních technologií, kde má silnou pozici Qualcomm.

Podle agentury Bloomberg ale není akvizice zdaleka jistá. Nejmenované zdroje mluví o tom, že vedení Qualcommu s převzetím nesouhlasí a pravděpodobně akcionářům doporučí, aby je odmítli.

Celý obchod a vznik obřího ICT podniku by také musely schválit antimonopolní úřady. Qualcomm se navíc momentálně snaží dokončit převzetí dalšího výrobce čipů, nizozemské firmy NXP Semiconductors. Ani tento obchod ještě regulátoři neschválili.

Qualcomm neprožívá šťastné období. Evropská komise před dvěma lety spustila vyšetřování, jestli neporušil evropské antimonopolní zákony. Společnost navíc čelí soudnímu sporu s Applem, který si stěžuje na to, že výrobce zneužívá svého dominantního postavení na trhu a neúměrně zvyšuje licenční poplatky.

Qualcomm reagoval vlastními žalobami na Apple a snažil se dosáhnout zastavení prodeje iPhonů v USA a v Číně. Podle Wall Street Journalu přitom Apple zvažuje, že přestane čipy od Qualcommu ve svých zařízeních úplně používat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).