Hlavní navigace

Respirátor navržený na CIIRC ČVUT pro 3D tisk je připravený na sériovou výrobu

23. 3. 2020

Sdílet

CIIRC RP95

Respirátor CIIRC RP95 vyvíjený  Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT pro tisk na polyjetových 3D tiskárnách je připravený na sériovou výrobu. 

Od příštího týdne by měla škola podle ministra začít ve spolupráci s firmami dodávat až 10 000 respirátorů denně, ty zamíří nejprve do fakultních nemocnic. Informaci dnes ráno na Twitteru přinesl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, následně informaci o dodávkách potvrdil i rektor ČVUT Vojtěch Petráček, respirátorů bude ale podle ČVUT možné dodávat až do zapojení vstřikolisové výroby přibližně o řád méně.


Respirátor je navržený tak, aby jej bylo možné vyrábět kdekoli na světě, kde je k dispozici buď polyjetová technologie 3D tisku (využívá se k rychlému prototypování například v automobilkách), nebo formou vstřikolisu. S výrobou tak mohou pomoci například továrny, které musely kvůli současné pandemii omezit, nebo pozastavit svoji běžnou výrobu.

Respirátor ve zrychleném schvalovacím řízení již také stačil získat certifikaci EN 140:1999, měl by tedy odpovídat ochranné polomasce se stupněm bezpečnosti FFP3.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 3. 2020 13:17

    K>

    Vcera byl pan v diskuznim poradu na CT24. Na dotaz, zda je dostatek filtru, se tvaril ponekud vyhybave. Bez tech filtru to je nahouby.
    Takze jsem tuto iniciativu nepochopil. Vyrobit respirator vstrikovanim se nejspis jiz ve velkem dela. K nim se delaji kompatibilni filtry. Jaky ma vyznam 3D tiskem vyrobit pulku respiratoru? Leda v pripade nadbytku filtru. Ale pokud vstrikovanim se da vyrabet mnohem vic a mnohem rychleji nez 3D tiskem, tak to imho nedava smysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).