Hlavní navigace

RRTV: Jaromír Soukup skrytě propagoval časopisy ze svého vydavatelství

7. 6. 2018

Sdílet

Jaromír Soukup Autor: YouTube

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uznala na svém letošním desátém zasedání vinnou společnost TV Barrandov porušením zákona o provozování televizního a rozhlasového vysílání. Radním se nelíbilo zařazení prezentace časopisů Týden, Sedmička, Exkluziv a dalších s propagačním záměrem do zářijového pořadu Duel Jaromíra Soukupa. 

Jejich prezentace naplňovala podle Rady definiční znaky skrytého obchodního sdělení. Rada ale upustila od uložení správního trestu, neboť má za to, že vzhledem k závažnosti přestupku samotné projednání věci postačilo k nápravě vytýkaného stavu. 

Rada uznala vinným zadavatele reklamy, společnost Swiss Pharmaceutical Investment, která měla zadáním reklamy na přípravek Imunit Hlíva ústřičná, odvysílané loni v prosinci na hlavní Nově, porušit ustanovení, že informace o potravině nesmějí připisovat jakékoli potravině vlastnosti umožňující zabránit určité lidské nemoci, zmírnit ji nebo ji vyléčit, ani na tyto vlastnosti odkazovat, včetně související reklamy. 

Z obsahu obchodního sdělení totiž podle názoru radních jednoznačně vyplývalo, že přípravek je určen pro vyléčení onemocnění, případně jeho prevenci. V obraze dochází k ztvárnění osoby s projevy onemocnění, současně je pak deklarován, byť kontextově, účinek přípravku na onemocnění. Kontext vyplývá z uvedení tvrzení, že přípravek napomáhá komplexně udržovat obranyschopnost a přirozenou imunitní odpověď, píše se v odůvodnění postihu. Rada se rozhodla uložit zmíněné společnosti trest ve formě napomenutí. 

Rada dále na svém posledním zasedání udělila celkem 24 licencí k provozování vysílání. Týkalo se společnosti Radio Proglas, která získala licenci k rozhlasovému vysílání stejnojmenného programu šířeného prostřednictvím družice. Společnost RFE/RL obdržela sedmnáct licencí k provozování rozhlasového vysílání šířeného prostřednictvím družic. 

Společnosti Šlágr TV vydali radní licenci k provozování televizního vysílání programu ŠLÁGR 2 šířeného prostřednictvím družice a společnosti TV Nova pět licencí k provozování televizních programů Nova, Nova Gold, Nova Action, Nova Cinema a Nova 2 prostřednictvím zvláštních přenosových systémů. Rada také zaregistrovala dva nové provozovatele převzatého rozhlasového a televizního vysílání, společnosti Opton a CICO. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).