Hlavní navigace

RRTV: Nova mohla ovlivnit vyváženost parlamentních voleb

17. 5. 2018

Sdílet

Andrej Babiš Autor: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila s televizí TV Nova řízení o přestupku z moci, kterého se měla stanice dopustit tím, že dne 19. října 2017 odvysílala pořad Nova Duel, jehož hosty byli zástupci pouze dvou kandidujících subjektů, konkrétně předseda hnutí ANO Andrej Babiš a volební lídr strany ČSSD Lubomír Zaorálek

Odvysíláním tohoto pořadu určeného pro prezentaci pouze dvou politiků v období bezprostředně předcházejícím konání voleb, konkrétně v jejich předvečer, mohla být podle názoru radních narušena vyváženost vysílání ve prospěch těchto politických subjektů

Televize se tak mohla dopustit porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti, a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.

Aktualizace

Rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání okomentovala pro server DigiZone.cz Tisková mluvčí televize Nova Jana Ondrejechová.

K avizovanému správnímu řízení máme pouze informace z tiskové zprávy RRTV a zatím jsme neobdrželi žádné oficiální písemné rozhodnutí o zahájení řízení. Předvolební vysílání TV Nova bylo objektivní, nestranné, vyvážené a plně v souladu s právními předpisy. Předvolební vysílání, jehož byl Nova Duel součástí, poskytlo odpovídající prostor všem politickým stranám a hnutím, které se dle volebních průzkumů mohly dostat do Poslanecké sněmovny. Navíc přímé volební duely dvou nejpravděpodobnějších kandidátů na post premiéra jsou běžnou praxí nejenom západních televizních stanic.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).