Hlavní navigace

Rusko úplně zablokovalo LinkedIn. Stát poprvé použil nový zákon

17. 11. 2016

Sdílet

Ruský regulační / cenzorský úřad Roskomnadzor zařadil profesní síť LinkedIn na seznam služeb a webů, ke kterým tamní poskytovatelé připojení (ISP) musí blokovat přístup. Oznámil to v prohlášení na svých stránkách. Někteří ISP už LinkedIn zablokovali, další by se měli brzy přidat. 

Roskomnadzor má své rozhodnutí podepřené verdiktem odvolacího soudu, který 10. listopadu potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně. Úřad si u soudu stěžoval, že LinkedIn bez svolení sbírá osobní data ruských občanů, včetně těch, kteří nejsou jeho uživateli. 

Osobní data také neukládá v Rusku, což podle zákona od 1. září 2015 musí dělat všechny internetové firmy působící na ruském trhu. LinkedIn je první velkou službou, která byla na základě tohoto zákona v Rusku zablokována. 

Profesní sociální síť, kterou chce koupit Microsoftje přitom s neslavnou historií úniků uživatelských dat poměrně dobrým cílem pro varovný výstřel – a její zablokování se dá brát jako signál pro další velké sociální sítě, jako jsou Facebook nebo Twitter.

Podle časopisu Forbes Roskomnadzor tvrdí, že už prověřil na 1500 zahraničních firem. A podle ruského listu Komersant už své servery do Ruska přesunul například Google, AppleBooking.com, eBay.com a další společnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).