Hlavní navigace

Rusko se v rámci testování dočasně odpojí od globálního internetu

11. 2. 2019

Sdílet

Rusko se chce v rámci testu dobrovolně dočasně odstřihnout od globálního internetu. S odkazem na ruský ekonomický server Rosbizneskonsalting to alespoň tvrdí technologický server Zdnet.

Důvodem pro tak radikální experiment má být shromáždění dostatečného množství dat a poskytnutí zpětné vazby k navrhovanému zákonu z prosince 2018. Ten po ruských telekomunikačních operátorech a ISP požaduje, aby v případě cizí agrese byli schopni odpojit zemi od zbytku internetu a zajistili nezávislost ruského internetového prostoru – tzv. RUNETu.

O provedení testu měla na konci ledna rozhodnout tzv. Pracovní skupina pro bezpečnost informací (tvoří ji převážně operátoři: MegaFon, VimpelCom, MTS, Rostelecom a další). Detaily testu ani přesné datum jeho provedení není zatím známé. Největší otázkou zůstává, jestli se případné odpojení dotkne také velkých byznysových zákazníků ruských ISP.

Návrh zákona počítá s tím, že v případě krize poběží veškerý provoz ruského internetu pouze přes předem schválené peeringové uzly. O jejich nezávadnosti bude rozhodovat ruský telekomunikační úřad Roskomnazor (Federální služba pro dohled nad komunikací, informačními technologiemi a sdělovacími prostředky). Tyto uzly mimo jiné mají ověřovat, že datový provoz neprochází přes zahraniční infrastrukturu a „zůstává“ v zemi. Rusko má ale ještě smělejší plány, chce také vybudovat kompletní vlastní záložní DNS infrastrukturu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).