Hlavní navigace

Rychlejší a levnější budování internetu? Stát chystá Digitální technickou mapu

5. 9. 2018

Sdílet

Broadband - optický kabel - výstavba Autor: Depositphotos

Stát by chtěl vytvořit takzvanou Digitální technickou mapu (DTM), ve které by měly být uvedeny veškeré potřebné informace o technické infrastruktuře včetně té internetové. DTM má být následně dostupná vlastníkům nemovitostí, investorům, územním plánovačům a dalším subjektům. Přínosem má být rychlejší a levnější budování internetu s nižší mírou byrokracie.

„Neexistence DTM zamezuje urychlení výstavby technické infrastruktury, zejména infrastruktury elektronických komunikací pro gigabitové služby, zvyšuje náklady na straně veřejné správy a soukromého sektoru a udržuje nadměrnou byrokratickou zátěž pro stavební úřady, dotčené orgány a účastníky územního nebo stavebního řízení,“ píše se v memorandu (PDF), které tento týden podepsalo 20 subjektů včetně ministerstev, Asociace krajů nebo ČTÚ.

Memorandum stanovilo několik principů, na základě kterých má být technická mapa postavena. DTM bude integrální součástí elektronizace územně plánovacího, územního a stavebního řízení. Bude součástí Národního architektonického plánu ČR jako jedna z centrálních sdílených digitálních služeb e-governmentu. Zodpovědnost za enterprise architekturu ponese stát v návaznosti na další sdílené služby.

„Legislativně bude garantováno, že právní úprava bude definovat závazný rozsah digitálních služeb poskytovaných DTM a souvisejících informačních systémů, například Informační systém technické infrastruktury veřejné správy v návaznosti na jednotné technické řešení DTM, byť zajišťované v přenesené působnosti jednotlivými kraji a pro účely správy a provozu DTM bude vydána jednotná metodika,“ slibuje se dále.

Dokument také předkládá konkrétní první kroky a termíny plnění. Rada vlády pro informační společnost vedená Vladimírem Dzurillou má nejpozději do 31. října tohoto roku předložit návrh právní úpravy, aby pro DTM mohly být splněny legislativní a další podmínky. Připraven má být rovněž návrh architektury.

Stejný termín platí pro hledání finančních zdrojů. Podle představ se mohou použít prozatím nevyčerpané prostředky z evropských fondů. Finanční náročnost projektu ještě nebyla oznámena.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 9. 2018 14:48

    Fox (neregistrovaný)

    Pokud to znamená že k nám konečně zavedou kabelový internet tak super...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).