Hlavní navigace

S Kaspersky Lab končí i Nizozemci. Firma kontruje stěhováním do Švýcarska

15. 5. 2018

Sdílet

Kaspersky Lab logo Autor: Kaspersky Lab

Ruská antivirová firma Kaspersky Lab se dostala na černou listinu nizozemské vlády. Ministerstvo spravedlnosti to oznámilo v dopise tamnímu parlamentu, podle kterého úřady nebudou antivirus od Kaspersky Lab používat. Důvodem jsou obavy z ohrožení národní bezpečnosti, informuje například server CNET.

Ministerstvo vyzvalo k opatrnosti a ke stejnému postupu i soukromé nizozemské firmy, které pracují s citlivými daty. Podle úřadu Rusko vede aktivní útočnou kybernetickou kampaň, která je namířena proti Nizozemsku a jeho zájmům.

Software Kaspersky Lab nesmí kvůli obavám z narušení bezpečnosti už od loňského roku používat ani vládní úřady ve Spojených státech. Firma ale jakékoli zapojení do kyberšpionáže odmítá.

Z Ruska do Švýcarska

V reakci na rostoucí problémy firma Kaspersky lab oznámila, že přesune velkou část své infrastruktury z Ruska do Švýcarska. „Do konce roku 2019 vybuduje společnost Kaspersky Lab v Curychu nové datové centrum. V něm bude ukládat a zpracovávat veškerá data uživatelů z Evropy, Severní Ameriky, Singapuru, Austrálie, Japonska a Jižní Koreje. Výhledově se zde budou zpracovávat data i z dalších zemí,“ slibuje firma v tiskové zprávě.

„Kaspersky Lab do Curychu přesune také své ‚softwarové sestavy‘ – sady programovacích nástrojů využívaných pro sestavení hotových softwarů bez zdrojového kódu. Do konce tohoto roku navíc Kaspersky Lab začne ve Švýcarsku opatřovat digitálním podpisem všechny své produkty a databáze pravidel pro zjišťování hrozeb (AV databases) ještě před tím, než budou distribuovány zákazníkům,“ pokračuje firma.

Kaspersky také tvrdí, že ještě letos ve Švýcarsku uvolní zdrojové kódy své aplikace a softwarových aktualizací k přezkoumání důvěryhodnými partnery a na uložení a zpracování dat, sestavení softwaru a na zdrojový kód bude dohlížet nezávislá třetí strana, která má oprávnění k technickým kontrolám softwaru. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).