Hlavní navigace

Satelitní internet ze Starlinku má podle Muska pokrývat téměř celou planetu už v srpnu

30. 6. 2021

Sdílet

Starlink - satelity - SpaceX Autor: SpaceX

Pokrytí vysokorychlostním připojením ze satelitní sítě Starlink má už letos v srpnu zahrnovat celou Zemi, s výjimkou polárních oblastí. Na konferenci Mobile World Congress to řekl šéf firmy SpaceX Elon Musk. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Starlink má podle něj na orbitě už kolem 1500 satelitů a poskytuje služby klientům v asi desítce zemí. Jeho připojení k internetu využívá podle Muska více než 69 tisíc zákazníků. Cílem firmy je, aby jich do půl roku byl půl milionu.

Firma podle něj podepsala také dvě smlouvy s velkými operátory, kterým má poskytovat páteřní připojení (backhaul). Konkrétní jména firem Musk neprozradil, řekl jen, že s dalšími operátory o podobných dohodách jedná. Sítí Starlinku podle něj momentálně prochází asi 30 terabitů za sekundu.

V současné době Starlink v betaprovozu za používání služby uživatelům v USA účtuje 99 USD měsíčně a musejí si koupit také instalační balíček za 499 USD (obsahuje satelitní anténu a router). Podle Muska firma přípojná zařízení dotuje, skutečný náklad je více než 1000 USD. Rychlost připojení se podle firmy pohybuje mezi 50 Mb/s a 150 Mb/s a latence je mezi 20 ms a 40 ms.

Do vybudování satelitní sítě zatím firma podle Muska investovala něco mezi 5 a 10 miliardami dolarů a počítá s dalšími 20 – 30 miliardami na další rozvoj, řekl také Musk.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2021 14:01

    RaStr

    Už zase Musk kecá ! Stačí jednoduchá trojčlenka, aby si človek spočital, že 30 Tbps / 69000 přípojek je cca 400Mbps na přípojku. A to za situace, že pojedou všichni naráz. To tam mají nějaká tajná rádia se stogigabitem namísto těch necelých stomegabit, kterými to jede dle Ookla Speedtestu naprosté většině lidí? Navíc je ta firma před bankrotem, nemá peníze ani na dokončení stávající konstelace. A už teď neplní slíbené 100+ Mbps rychlosti a nízké latence, které měly být hlavní konkureční výhodou oproti sítím postaveným na GEO satelitech jsou take utopií. Stávající satelity na orbitě ani nejsou vybaveny pro SAT-SAT link, potřebná optika tam prostě není a tak je předstižení pozemních optických kabelů, kterým se Musk na začátku tak prsil, jen jeho pouhým vlhkým snem ! Nedostatečná kapacita pozemního segmentu, která evidentně nestačí ani na tech pár desítek tisíc beta zákazníků to už jen smutně završuje. Je zjevné, že bez dalších multimiliardových investic to o moc lepší nebude, ale je otázka, kdo je zaplatí, když ani při současné výši poplatků, to na pokrytí nákladů nestačí a konkurence je dokonce levnější, takže moc velký prostor pro zdražení tam asi nebude.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).