Hlavní navigace

Lež má dlouhé nohy

17. 5. 2004
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na téma lži, lhaní a lhářů existuje řada poučných bonmotů a přísloví. Nejznámější a nejotřepanější praví, že "lež má krátké nohy". Od rozvoje moderních technologií si řada technooptimistů slibovala, že by se tyto nohy mohly ještě zkrátit. Zatím to však vypadá spíše naopak. Minulý týden jsem objevil aplikaci výrazně usnadňující lhaní mobilním telefonem.

Nejprve něco málo o lži, lhaní a lhářích. Lež tvoří 30 až 38 procent veškeré naší interakce. V průměru lžeme sedmkrát za hodinu, pokud počítáme i lhaní sami sobě. Ostatním lžeme asi jednou dvakrát denně, celkově obalamutíme přibližně 30 osob týdně. Mezi nejčastější důvody lhaní patří strach, ješitnost, chamtivost a nenávist.

Pokud jde o lhaní prostřednictvím moderních technologií, pak trochu překvapivě vede mobilní telefon. Pokud už lidé lžou, pak v 37 procentech případů telefonují, 27 procent lidí dává přednost osobní interakci, 21 procent pošle textovou zprávu a pouhých 14 procent pošle email.

Cloud23

Každý, kdo už někdy lhal po mobilním telefonu, tak ví, že největší pozornost je třeba věnovat zvukům prostředí. Jen obtížně budete manželku přesvědčovat, že jste se museli zdržet v kanceláři, když z mobilního telefonu je slyšet hluk restaurace, kde právě sedíte se svojí milenkou. :-)

Tento problém nyní vyřešila firma Simeda programem SoundCover. Jedná se o software umožňující přehrávat na pozadí telefonního hovoru „falešný“ zvuk prostředí. Takže vaše tvrzení, že právě sedíte u zubaře, můžete doprovázet odpovídající kulisou. Zdá se, že obliba mobilních telefonů jako nástrojů lhaní ještě stoupne. Ach jo.

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).