Hlavní navigace

SatoshiLabs využili BTC halving k velkému oznámení, chtějí vyrábět secure element čipy

12. 5. 2020

Sdílet

Tropic Square - čip - Satoshi Labs

Pražská společnost SatoshiLabs, která světu v minulosti představila koncept hardwarové peněženky pro kryptoměny a dodnes si drží pozici tržní dvojky na tomto trhu, oznámila spuštění nového projektu, chce vyrábět SE (secure element) čipy jako open source.

Secure Element (SE) je mikroprocesorový čip, který dokáže ukládat citlivá data a spouštět zabezpečené aplikace. Čip funguje tak, že chrání co je uvnitř SE (aplikace či data) před útoky malwaru na hostitelské systémy (například operační systém zařízení). Využívají se – místo relativně nebezpečného uživatelského jména a hesla - například pro ověřování, k digitálním podpisům, mobilním platbám, nebo třeba správě životního cyklu.

Dnes se jedná o poměrně silně regulované odvětí, kde musejí výrobci zařízení používající SE prvky důvěřovat prohlášením výrobce, kterému se podařilo získat všechny potřebné certifikace (např. Common Criteria). Nově založená dceřiná společnost SatoshiLabs s názvem Tropic Square to chce změnit, bude od základu navrhovat SE čipy jako plně auditovatelný open source.

Ke startu projektu firmu vedly negativní zkušenosti s komerčními SE čipy, které se nejenže ukázaly velmi zranitelné na místech, kde to nikdo nečekal, ale NDA výrobce navíc úplně znemožňovalo na tyto nedostatky například upozornit ostatní. Pro výrobce se navíc firmou provedený necertifikovaný audit jevil jako naprosto nezajímavý a odmítl se jím dále zabývat.

„Po letech zkušeností s hardwarovým průmyslem jsme se rozhodli vytvořit vlastní, plně otevřený, svobodný a auditovatelný čip pro bezpečnostní aplikace; například pro bitcoinové hardwarové peněženky, ale i pro jiné IoT aplikace“ prohlásil Marek Palatinus.

Oznámení projektu proběhlo u příležitosti jiné velké open source události – bitcoinového halvingu, ten proběhl včera ve večerních hodinách (přibližně o půl desáté) našeho času s vytěžením bloku 629 999 asijským ming poolem F2pool, následující blok s číslem 630 tisíc již obsahoval v coinbase transakci odměnu jen 6,25 BTC.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).