Senátem hladce prošel návrh ústavního zákona, který rozšiřuje pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o prověrku hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Jednoduchý návrh získal podporu napříč senátními kluby.
K rozšíření výchozího oprávnění NKÚ je potřeba novela ústavy, proto se na změně musí shodnout větší počet zákonodárců než u běžných zákonů. Při hlasování v Senátu novelu podpořilo 60 ze 62 přítomných senátorů, zdrželi se pouze Tomáš Töpfer a Jiří Oberfalzer z klubu ODS a TOP 09.
Nyní se k senátní předloze musí vyjádřit vláda a projednat ji musí také sněmovna.
Přestože záměr má podporu ministerstva kultury, stejně jako vládních a opozičních stran, není pravděpodobné, že ho dolní komora parlamentu projedná a schválí ještě v tomto volebním období. Sněmovna nesmí projednávat ústavní zákony ve zkrácené lhůtě, předlohu tedy čeká standardní legislativní proces se třemi čteními.
Poslanci však zřejmě budou chtít naposledy jednat v červnu, pak už se budou politické strany naplno věnovat kampani před říjnovými volbami. Senátoři jsou připraveni stejný návrh předložit znovu do nové sněmovny.
Návrh připravený skupinou senátorů pod vedením Hany Kordové Marvanové je velmi stručný. Do článku 97 v Ústavě České republiky doplňuje na konec prvního odstavce jednu větu: „Nejvyšší kontrolní úřad dále vykonává kontrolu hospodaření právnických osob zřízených zákonem poskytujících veřejnou službu v oblasti televizního a rozhlasového vysílání“.
V případě schválení zákona by NKÚ mohl kontrolovat Českou televizi a Český rozhlas od 1. ledna 2026. Ředitelé obou médií tento záměr opakovaně podpořili.
Výsledkem případné úřední kontroly je takzvaný kontrolní závěr, písemná zpráva obsahující shrnutí a vyhodnocení zjištěných skutečností. Neznamená tedy žádný bezprostřední zásah do činnosti kontrolovaného subjektu.