Hlavní navigace

Senzory na chytrých lampách v Karlíně fungují dobře, tvrdí Operátor ICT

10. 10. 2018

Sdílet

Smart City - Karlín - chytré lampy - osvětlení

Operátor ICT (OICT) se pochlubil výsledkem testování celkem 92 chytrých lamp, které nainstaloval na staré kandelábry v pražském Karlíně. Kromě vzdáleného ovládání, automatického zhasínání nebo Wi-Fi připojení blízkého okolí jsou některé z nich vybaveny senzory, které snímají meteorologická data nebo koncentrace některých škodlivin (CO, NO2, O3, PM 10, PM 2,5 a SO2).

„Výsledky ukazují, že data jsou spolehlivá a lze si na jejich základě udělat dobrý obrázek o stavu znečištění a porovnání v rámci konkrétních ulic a míst,“ tvrdí v tiskové zprávě ředitel sekce Smart Prague Operátora ICT Vladimír Zadina. Městská firma teď podle něj vyhodnocuje, jestli se chytré lampy v ulicích Prahy vyplatí.

Data ze senzorů je možné sledovat na stránkách městské datové platformy Golemio. Je zde i srovnání s výstupy z certifikovaných měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). A je na první pohled vidět, že se naměřené hodnoty poměrně výrazně liší.


Autor: Golemio

Podle OICT je to kvůli tomu, že senzory na lampách měří na úrovni ulic a výsledky jsou výrazně ovlivněny třeba aktuální dopravou, výškou, ve které je senzor umístěn, tím, zda jsou poblíž stromy, a podobně.

„Data z těchto senzorů nám dávají velmi dobrou informaci o tom, co se děje na konkrétním místě. To je přínosná informace pro občany, kteří tam pracují nebo bydlí. Ale nelze z nich vyvozovat celkový stav kvality ovzduší v Praze,“ přiznává specialista datové platformy Golemio Tomáš Hronek.

Podívejte se, jak chytré lampy v Karlíně vypadají:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).