Hlavní navigace

Sigfox zkouší geolokaci bez GPS modulu. Chce ji prodávat firmám

Sdílet

Jan Beránek 22. 2. 2017

Sigfox se snaží postupně zabydlovat svou síť pro internet věcí. S blížícím se veletrhem Mobile World Congress se bude jistě objevovat podobných novinek více. Každopádně novinka Sigfoxu Spot´it pracuje jen na bázi analýzy síly signálu sítě. 

Není tak potřeba speciální hardware a nezvyšuje energetickou náročnost zařízení. Sigfox tak promění každý svůj modul v hodnotě pár dolarů ve sledovací nástroj. 

Na rozdíl od GPS je ale služba mnohem méně přesná. „Přesnost určení polohy je v řádu jednoho kilometru. Pokud je potřeba přesnější lokace, dá se dobře využít a kombinovat s technologiemi GPS, WiFi či Bluetooth. Díky Spot´it se například dozvíte, na kterém letišti skončil váš ztracený kufr,“ tvrdí šéf tuzemského SimpleCellu Pavel Sodomka


Spot´it je technologickým řešením zejména pro obory vyžadující obrovské kapacity při sledování objektů (trackování palet, kontejnerů, tahačů, jednotlivých zásilek). Uplatnění nalézá tedy především v logistice, zemědělství nebo shipping retailu. Při současné ceně Sigfox modulů kolem 2 USD a jejich výdrži na baterie až 10 let je možné sledovat doslova jakýkoli objekt.

Internet věcí láká a v tuzemsku už si nadějné projekty vyhlíží i třeba České Radiokomunikace. Firma si na pražském Strahově, poblíž kolejí ČVUT, otevřela svůj IoT Hub, v němž propaguje svou síť LoRa. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 2. 2017 20:43

  Padák (neregistrovaný) ---.212.broadband4.iol.cz

  Kolik to jedno zařízení, za $2 s výdrží 10 let, stojí provozovat v SigFox síti?

 • 23. 2. 2017 23:06

  dotaz (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Jasně, modul stojí 2 dolary i s baterkou, deskou, formou na výrobek, dohledovým systémem... A přesnost 1 km pro logistiku, kontejnery, zemědělství? Sakra, chlapi, tohle snad nemůžete vypustit do éteru a už vůbec někomu nabízet. Přece nebudu hledat kontejner nebo návěs s dalekohledem v ruce, protože při těch Vašich 10 letech výdrže dostanu tak maximálně 2 zprávy za den, kde objekt je.