Hlavní navigace

Síkela: ČTÚ pod vedením Továrkové neřeší nekvalitní signál DVB-T2, musí se to změnit

6. 5. 2022

Sdílet

Anténa, DVB-T2, signál, televize Autor: Eva Elijas, Pexels.com, podle licence: Public Domain
  • 12:05 – Doplnili jsme vyjádření ministra Síkely k tiskové zprávě ČTÚ

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ostře zkritizoval činnost Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Regulátor pod vedením předsedkyně Rady ČTÚ Hany Továrkové podle něj nedostatečně řeší nedostupnost televizního vysílání pro desítky tisíc českých obyvatel, oznámil ministr na tiskové konferenci po své návštěvě úřadu.

Podle Síkely trápí řadu lidí po přechodu na DVB-T2 zásadní zhoršení televizního signálu. „Fatální dopad to má zejména na diváky veřejnoprávní České televize. Problém se nevyhýbá malým obcím, ale ani větším aglomeracím,“ řekl ministr.

Při přípravě přechodu na DVB-T2 se s touto možností podle Síkely počítalo a vládní materiály obsahoval i možné řešení: doplnění současných jednofrekvenčních sítí o další kmitočty. „Český telekomunikační úřad však tyto kroky neprovedl a problém zcela nepochopitelně a dlouhodobě přehlížel,“ konstatoval ministr. Na problém už dříve upozorňoval také Senát – viz Senátoři vyzvali vládu, ať vyřeší problémy s DVB-T2 a přidá kmitočty ČT.

Továrková podle Síkely postupovala liknavě a problém přehlížela, což ministr považuje za zcela nepřijatelné. „Od ČTÚ očekávám razantní změnu přístupu,“ řekl Síkela. Oznámil také založení expertní skupiny k problému a vyzval Továrkovou, aby nejpozději do konce května předložila návrh konkrétního plánu opatření a harmonogram jeho realizace.

Předsedkyni Rady kritizoval také za to, že veřejně mluvila o možném uvolnění zbývajících televizních kmitočtů pro mobilní operátory po roce 2030. ČTÚ k tomu podle něj nemá politický mandát. Případné zrušení terestrického vysílání je podle Síkely ryze politickým rozhodnutím, které nemůže učinit nikdo jiný než vláda.

Síkela také potvrdil, že vypíše výběrové řízení na místo člena Rady ČTÚ, které se uvolní v červnu, kdy vyprší mandát Josefu Chomynovi. Nového radního má tedy vybrat výběrové komise, kterou sestaví ministerstvo.

Továrková těsně před ministrovou tiskovou konferencí vydala vlastní tiskovou zprávu, ve které se proti průběhu jednání ohradila

„Byli jsme připraveni pana ministra podrobněji seznámit s naší agendou a některými aktuálními otázkami a problémy, které trápí český telekomunikační trh, včetně návrhů jejich řešení. Nečekali jsme, že schůzka bude trvat několik minut, během kterých nebudeme vůbec puštěni ke slovu. Bohužel konstruktivní debata, na kterou jsme byli připraveni, neproběhla a pan ministr více méně jen zopakoval neurčitou nespokojenost bez konkrétních argumentů, jejichž pravdivost by bylo možno doložit. Nedomníváme se, že by takové jednání vedlo k možným pozitivním změnám na českém telekomunikačním trhu, například ve smyslu žádoucího zlevnění mobilních dat,“ tvrdí šéfka Rady ČTÚ.

AKTUALIZACE 12:05„Z tiskové zprávy ČTÚ k dnešnímu setkání je zřejmé, že paní předsedkyně Továrková dodnes nepochopila roli nezávislého regulátora, který má v kompetenci regulaci sektoru elektronických komunikací a roli ministerstva, které připravuje strategické materiály a legislativu. Byl jsem v šoku, když za mnou na konci jednání přišli radní s tím, že nedostávají některé informace, které jim MPO zasílá. Mám i v návaznosti na dnešní schůzku silné pochybnosti, zda paní předsedkyně zvládá řídit činnost svého úřadu,“ reagoval na dotaz Lupy na tiskovou zprávu Továrkové ministr Jozef Síkela. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).