Hlavní navigace

Skončí Prouza jako digitální koordinátor? Neuvažuje se o tom, zní z úřadu vlády

6. 12. 2016

Sdílet

Ze současného národního koordinátora digitální agendy a evropského tajemníka Tomáše Prouzy se má podle zdrojů Lupy stát volební manažer jeho domovské strany ČSSD. Už jde v podstatě o veřejnou informaci, která potvrzuje to, že se z Prouzy postupem času stal politický zákulisní hráč, který má blízko k předsedovi vlády i ČSSD Bohuslavu Sobotkovi.

Společně s touto informací se v kuloárech také začínají objevovat zprávy o tom, že by Prouza s novou rolí mohl skončit jako digitální koordinátor, kterého do funkce teprve letos v květnu dosadil právě Sobotka. Mělo jít o reakci na neutěšený a chaotický stav digitalizace ve státní správě a také o zlepšení veřejného obrazu v těchto záležitostech.

„Tyto spekulace [o konci Prouzy jako koordinátora] zaznívají z některých stran často, ale Tomáš Prouza aktivně koordinuje přípravu aktualizace Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu a vykonává další činnosti spojené s jeho funkcí digitálního koordinátora vlády ČR. Neuvažuje se o tom, že by jeho funkci měl zastávat někdo jiný,“ vzkazuje ke kolujícím informacím Prouzův kabinet.

Pro Prouzu by opuštění současných pozic ve výsledku nemuselo být úplnou výhrou. Jako evropský tajemník a národní digitální koordinátor je státním úředníkem podléhajícím zákonu o státní službě. Svoji roli tak může vykonávat i v případě, že se po volbách změní vláda. A volební úspěch ČSSD je při současných průzkumech velmi nejistý.

„Pro mě toto není aktivita na rok a půl. Já jsem státní úředník. Dokud platí zákon o státní službě, ani s příchodem nové vlády se tady nebude nic měnit,“ uvedl Prouza dříve v rozhovoru pro Lupu v kontextu toho, jak chce zachovat kontinuitu v koordinaci „digitálu“.

Největší současnou digitální aktivitou Prouzova týmu je aktualizace akčního plánu, který vláda schválila v říjnu. V něm jsou zadány úkoly a termíny jejich plnění. Vláda chce také měřit digitální ekonomiku.

ČSSD rovněž po slabých krajských a senátních volbách oznámila, že do svého volebního programu začlení digitální agendu a ekonomiku a že vytvoří expertní tým pro tuto oblast. Premiér Sobotka nyní také ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi naordinoval jako prioritu v podobě velkého boláku budování rychlého internetu s odkazem, že „dost už bylo OKD“.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2016 14:47

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  To je jak ze sitcomu "Yes, Prime Minister": "Tomáš Prouza aktivně koordinuje přípravu aktualizace Akčního plánu". Takze nekdo vytvori hyperakcni plan, ten nekdo musi aktualizovat, ale s poradnou pripravou, a proto to jeste nekdo koordinuje. Kdyby timhle stylem pracovali kdekoliv jinde, tak jsou bud davno nezamestnani nebo je firma v bankrotu. Krome toho me desi slovo "aktivne", protoze to ve statni sfere znamena, ze se v tom dotycny placa. Jak je s tim tedy Ing. Prouza vlastne daleko?

 • 7. 12. 2016 23:13

  Klik je cvik (neregistrovaný) 84.19.86.---

  “Největší současnou digitální aktivitou Prouzova týmu je aktualizace akčního plánu, který vláda schválila v říjnu. V něm jsou zadány úkoly a termíny jejich plnění. Vláda chce také měřit digitální ekonomiku.“

  “ČSSD rovněž po slabých krajských a senátních volbách oznámila, že do svého volebního programu začlení digitální agendu a ekonomiku a že vytvoří expertní tým pro tuto oblast. Premiér Sobotka nyní také ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi naordinoval jako prioritu v podobě velkého boláku budování rychlého internetu s odkazem, že „dost už bylo OKD“.

  V prvním čtvrtletí tohoto roku podepsal Premiér ČR a Ministr průmyslu a obchodu závazný kontrakt se společností Siemens. Jak mohl Premiér ČR ve čtvrtém čtvrtletí úkolovat Ing když ví a musí vědět že v prvním čtvrtletí tohoto roku bez reálné koncepce podepsal společně s Ministrem průmyslu a obchodu Sládkem závazný kontrakt Průmyslu 4.0 se společností Siemens bez konzultace s odbornou veřejností ČR ? :)

  Co tedy ordinoval Premiér Sobotka Ministru průmyslu a obchodu ČR Sládovi bez odborné koncepce ?

  V OKD má prsta Premiér ČR tak jak že né ?!?

  Kdo neví jaký je rozdíl mezi digitální agendou a digitální ekonomiku ? Miluji dislaik :)

 • 7. 12. 2016 10:10

  Vaclav Mach (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Pokud nemáte ani základní povědomí o tom, co je v kompetencí a náplni práce pana Prouzy, tak se prosím zdržte laciných srovnávání se seriálem"Ano, pane ministře". Jste trochu mimo. Oblast digitální agendy má v jeho osobě zastoupení na úrovni Vlády ČR a koordinace mezi resorty je kritickým faktorem úspěšné realizace plánu.

 • 7. 12. 2016 11:03

  Klik je cvik (neregistrovaný) 84.19.86.---

  "Oblast digitální agendy má v jeho osobě zastoupení na úrovni Vlády ČR a koordinace mezi resorty je kritickým faktorem úspěšné realizace plánu".

  Realizace ? nebo snad Internacionální Průmysl 4.0 v podání koordinátora volebních idealistů za peníze daňových poplatníků ? :)

  Zmíněný koordinátor je jen lobista nic víc nic míň :) Koordinuje tak max vítr s plášťěm aniž by si byl vědom reálné gramotnosti obyvatel ČR :))

 • 7. 12. 2016 11:32

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Ing. Prouzu a jeho kancelar si plati obcane ze svych dani a on by je mel presvedcit, ze se vyplati. Mne zatim nepresvedcil. Realny vysledek neni videt.

  Koordinatoru se nam v posledni dobe vyrojilo nekolik, premyslel jste nekdy proc tomu tak je?

  Jinak dekuji za radu, ale hledani paralel s fantastickym britskym sitcomem se drzovat nebudu. Citovana veta pochazi (dle lupa.cz) primo z pera kancelare Ing. Prouzy a jako by vypadla z ust vykutalenych britskych uredniku. Pokud je jim z toho trapne, tak at radsi vic mysli a pracuji...a mene mluvi.