Hlavní navigace

Skončí Prouza jako digitální koordinátor? Neuvažuje se o tom, zní z úřadu vlády

Jan Sedlák

Ze současného národního koordinátora digitální agendy a evropského tajemníka Tomáše Prouzy se má podle zdrojů Lupy stát volební manažer jeho domovské strany ČSSD. Už jde v podstatě o veřejnou informaci, která potvrzuje to, že se z Prouzy postupem času stal politický zákulisní hráč, který má blízko k předsedovi vlády i ČSSD Bohuslavu Sobotkovi.

Společně s touto informací se v kuloárech také začínají objevovat zprávy o tom, že by Prouza s novou rolí mohl skončit jako digitální koordinátor, kterého do funkce teprve letos v květnu dosadil právě Sobotka. Mělo jít o reakci na neutěšený a chaotický stav digitalizace ve státní správě a také o zlepšení veřejného obrazu v těchto záležitostech.

„Tyto spekulace [o konci Prouzy jako koordinátora] zaznívají z některých stran často, ale Tomáš Prouza aktivně koordinuje přípravu aktualizace Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu a vykonává další činnosti spojené s jeho funkcí digitálního koordinátora vlády ČR. Neuvažuje se o tom, že by jeho funkci měl zastávat někdo jiný,“ vzkazuje ke kolujícím informacím Prouzův kabinet.

Pro Prouzu by opuštění současných pozic ve výsledku nemuselo být úplnou výhrou. Jako evropský tajemník a národní digitální koordinátor je státním úředníkem podléhajícím zákonu o státní službě. Svoji roli tak může vykonávat i v případě, že se po volbách změní vláda. A volební úspěch ČSSD je při současných průzkumech velmi nejistý.

„Pro mě toto není aktivita na rok a půl. Já jsem státní úředník. Dokud platí zákon o státní službě, ani s příchodem nové vlády se tady nebude nic měnit,“ uvedl Prouza dříve v rozhovoru pro Lupu v kontextu toho, jak chce zachovat kontinuitu v koordinaci „digitálu“.

Největší současnou digitální aktivitou Prouzova týmu je aktualizace akčního plánu, který vláda schválila v říjnu. V něm jsou zadány úkoly a termíny jejich plnění. Vláda chce také měřit digitální ekonomiku.

ČSSD rovněž po slabých krajských a senátních volbách oznámila, že do svého volebního programu začlení digitální agendu a ekonomiku a že vytvoří expertní tým pro tuto oblast. Premiér Sobotka nyní také ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi naordinoval jako prioritu v podobě velkého boláku budování rychlého internetu s odkazem, že „dost už bylo OKD“.

Našli jste v článku chybu?