Hlavní navigace

Česko má nový akční plán pro digitální trh, vznikla i koalice pro digitální místa

27. 10. 2016

Sdílet

Několik měsíců připravovanou aktualizaci Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu definitivně schválila vláda. Dokument, na kterém pracovala kancelář národního digitálního koordinátora Tomáše Prouzy, má sjednotit postup státu v oblasti digitální agendy a nastavit cíle a priority.

Celý akční plán je volně k dispozici na webu. Prouza do něj začlenil svých pět hlavních priorit, které oznamoval, když se nové role ujímal. Česko už každopádně má strategických dokumentů několik, včetně Digitálního Česka 2.0, ovšem žádný z nich se v podstatě neplní. Je proto na místě se ptát, jak to bude v tomto případě.

Tomáš Prouza nedávno v rozhovoru pro Lupu slíbil, že tentokrát bude vše jinak. Na akčnímu plánu se dělalo i ve spolupráci s ministerstvy, partnery a byznysem.

„Úkoly mají své termíny a gestory. Budete mít v ruce papír a budete se ptát, proč to není. Státní správa je dnes v pozici, kdy to chce posouvat, byznys chce spolupracovat. Ale tlak musí vznikat dál. Ty různé strategie, u kterých děláte vyhodnocení, a ke všem se napíše status ‚probíhá‘, to nikoho nebaví. Proto teď bude mít 95 procent věcí termín,“ uvedl Prouza pro Lupu k naplňování strategie.

Řekl také, že nyní by se digitál měl promítat také do tvorby legislativy. „Důležité bude dát ministerstvům nějakou základní metodiku. Že má platit digital first, když něco píšou, že jsou jedna data, která se pak sdílí, že věci mají být navázány na základní registry. Ministerstva si budou moci rychle zkontrolovat, zda splňují základní digitální principy.“

Posunout Česko v oblasti e-governmentu a digitalizace má podle představ vlády také nová Iniciativa 202020, která byla spuštěna před pár týdny.

Tento týden rovněž vznikla česká Národní koalice pro digitální pracovní místa. Na její tvorbě se podílela ministerstva školství, práce a sociálních věcí, průmyslu a obchodu, úřad vlády a také Czech ICT Alliance.

Stát chce mimo jiné využít evropské peníze a zajistit „zvýšení digitální gramotnosti občanů“. Zase se má komunikovat s byznysem a tak dále. Koalice nyní prý „bude mít tři měsíce na úvodní setkání a definování priorit k dalšímu řešení, publikování výzvy pro všechny další zájemce,“ a tak dále.

Zde lze také připomenout, že se na ministerstvu školství chystá projekt mapování digitální vybavenosti škol a poté se rozjede modernizace. Psali jsme o něm minulý týden.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).