Hlavní navigace

Skupina zaměstnanců Googlu založila menšinové odbory

5. 1. 2021

Sdílet

Google - logo - Dublin - Irsko Autor: Depositphotos

Více než dvě stovky pracovníků firmy Alphabet, která vlastní mimo jiné Google, založilo odbory. Informovala o tom agentura Reuters. Odboráři chtějí tlačit na firmu ohledně zlepšení pracovních podmínek jak interních zaměstnanců, tak i externích kontraktorů. Zatím je jich ale příliš málo na to, aby jim společnost musela věnovat pozornost.

Odbory zatím tvoří jen zaměstnanci pracující pro Alphabet v USA a Kanadě, a podle Reuters jde převážně o aktivisty, kteří proti pracovním podmínkách ve firmě protestovali už v minulosti. Od založení odborové organizace si slibují ochranu před vyhazovem kvůli kritice zaměstnavatele, a také lepší podmínky pro rekrutování dalších členů organizace. Odboráři se už také připojili k větší organizaci Communications Workers of America, ve které jsou například pracovníci Verizonu nebo AT&T.

Firma na vznik odborové organizace okomentovala tak, že podporuje své zaměstnance v ochraně pracovních práv. Zároveň se ale vznikem organizace zatím nemusí moc zabývat, protože jde o tzv. minoritní odborovou organizaci, která nemá přímý vliv na vyjednávání o platech a pracovních podmínkách. Aby se odboráři mohli pustit do kolektivního vyjednávání, musela by je podporovat alespoň polovina zaměstnanců firmy.

Agentura upozorňuje, že širší podpora mezi zaměstnanci Alphabet je zatím nepravděpodobná, protože v technologických firmách není angažování v kolektivních zaměstnaneckých organizacích příliš zavedené. Dobře placení pracovníci využívající řadu benefitů jako je jídlo zdarma nebo posilovny, nemají důvod do organizace vstupovat. Odboráři ale upozorňují, že chtějí bojovat i za práva externích spolupracovníků Alphabet, kteří jsou vůči firmě v mnohem horší pozici než řadoví zaměstnanci.

Členové organizace chtějí také pokračovat v kritice z minulých let, kdy nespokojení zaměstnanci upozorňovali na nerovnoprávnost na pracovištích, nebo na některé aktivity firmy Alphabet, které byly z etického hlediska kontroverzní. Protesty třeba dříve vedly k tomu, že firmy vycouvala z projektu na vývoj softwaru pro drony americké armády. Firma zároveň už dříve čelila obvinění z porušení amerických pracovních zákonů kvůli umlčování protestujících zaměstnanců.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).