Hlavní navigace

Slovensko není připravené na DVB-T2, tvrdí tamní operátor

16. 4. 2019

Sdílet

STA - bytový dům - DVB-T2 - anténa Autor: Karel Choc, Internet Info

Slovenský operátor Towercom tvrdí, že tamní domácnosti ještě nejsou připravené přejít na DVB-T2. V rozhovoru pro server Živé.sk to uvedl ředitel pro inovace Andrej Doležal.

„Máme čísla o ročních prodejích zařízení a na jejich základě můžeme tvrdit, že Slovensko není ještě kompletně připravené na DVB-T2 ani HEVC,“ řekl.

Slovensko pokrývají celkem tři celoplošné DVB-T multiplexy a jeden DVB-T2. Na rozdíl od našeho trhu jsou tři multiplexy s bezplatnými programy a jeden s placenými stanicemi. Placenou nabídku Plustelka si podle Doležala předplácí 14 tisíc lidí. Nové zákazníky by mělo přivést chystané rozšíření služby o hybridní nadstavbu. Firma jim ve druhém čtvrtletí letošního roku nabídne smart box, díky kterému získají nové funkce a až několik desítek tematických kanálů.

S přepínáním na DVB-T2 nechce slovenské ministerstvo dopravy nijak zvlášť spěchat. 

loňské koncepci (PDF) píše, že „s uvolňováním pásma 700 MHz je možné spojit i proces přechodu z DVB-T na DVB-T2, není to však podmínkou“. Termín začátku a ukončení přechodu z DVB-T na DVB-T2 nestanovuje žádný legislativní předpis. „Z hlediska zachování současného stavu pozemského digitálního TV vysílání při uvolnění pásma 700 MHz je však podmínkou aspoň částečný přechod z DVB-T na DVB-T2,“ píší úředníci.

„Definitivní přechod pozemské digitální TV z DVB-T na DVB-T2 v SR v rámci celoplošného vysílání se předpokládá nejdříve po 30. 6. 2022. Toto období bude sloužit obyvatelům SR k vybavení domácností vhodnými TV přijímači. Přechod na standard DVB-T2 bude závislý i na výsledcích průzkumu vybavenosti domácností přijímači DVB-T2/HEVC,“ konstatuje ministerstvo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).