Hlavní navigace

Směrnice o autorském právu ohrozí rozvoj AI v Evropě, varují zástupci českých firem

1. 10. 2018

Sdílet

Autorská práva - copyright Autor: maxkabakov / depositphotos.com

„Místo důrazu na inovace a spolupráci zvítězily partikulární zájmy. Evropská komise na jednu stranu představuje smělé plány v oblasti umělé inteligence, avšak zároveň přijímá legislativní opatření, která jejímu dalšímu rozvoji staví do cesty překážky,“ říkají ve svém společném vyjádření Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, ICT Unie a Seznam.cz.

Stanovisko se týká návrhu směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, který v polovině září v prvním čtení schválil Evropský parlament. Návrh poté zamířil do tzv. trialogu, ze kterého má vzejít konečný text směrnice.

Podle zástupců českých firem má návrh vážné nedostatky, které například ohrožují výzkum umělé inteligence (AI) v Evropě. Směrnice podle nich umožňuje vytěžovat informace pro potřeby vývoje AI jen v úzké a omezené míře veřejným výzkumným institucím, ale už ne soukromým firmám.

„Výzkum AI v Evropě není prováděn pouze veřejnými institucemi. Také podniky, zejména malé, střední a ty, které začínají, potřebují mít možnost vytěžovat data. Za přispění Evropského parlamentu jsou však z této možnosti vyloučeny,“ stojí v prohlášení. To, že členské státy mají mít podle návrhu pravomoc pro komerční vytěžování udělovat výjimky, považují zástupci českých společností za nedostatečné.

„Nejslibnější talenty a inovátoři opustí Evropu, aby mohli své nápady a projekty rozvíjet v zemích, kde podobná omezení pro vytěžování dat neplatí (USA, Čína nebo Japonsko),“ varují.

Dodávají také, že v návrhu obsažená povinnost filtrovat veškerý uživatelsky nahrávaný obsah internetové firmy příliš zatíží a zasáhne především malé a střední podniky. A článek 11, který dává médiím právo vybírat za sdílený obsah autorské poplatky, podle stanoviska „zakládá zcela nerovnovážnému postavení digitálních společností a tradičních vydavatelů a nezvratně poškodí především drobné vydavatele a mediální startupy“.

Podepsané organizace proto žádají aktéry trialogu, aby se pokusili výsledný text směrnice co nejvíce vylepšit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).