Hlavní navigace

Europarlament schválil reformu copyrightu, včetně kontroverzních článků 11 a 13

12. 9. 2018

Sdílet

Online média mají nárok požadovat po provozovatelích online služeb autorské poplatky za sdílení byť i krátkých úryvků ze svých článků. A internetové služby, které umožňují nahrávání uživatelského obsahu, budou muset aktivně bránit tomu, aby na ně byla autorská díla nahrávána. Výlučných autorských práv se navíc dočkají pořadatelé sportovních akcí.

To jsou ve stručnosti tři nejkontroverznější ustanovení návrhu směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, který na středečním zasedání v prvním čtení schválilo plénum Evropského parlamentu.

Evropská komise návrh obhajuje tím, že by měl přimět velké internetové firmy, jako je Google nebo Facebook, k platbám za mediální obsah, který dosud využívají bezplatně a vydělávají na reklamě u něj zobrazené.

Odpůrci namítají, že jde o snahu „zdanit odkazy“ a že platformy s médii žijí v symbióze a pomáhají jejich obsah doručovat uživatelům. Proaktivní zkoumání a filtrování obsahu pak považují za předzvěst cenzury.

Schválené pozměňovací návrhy nakonec podle dostupných informací přinesly jen kosmetické změny. Podle schválené verze tak například nemají být copyrightem chráněné samotné odkazy, pokud zahrnují jen několik slov, které odkazovaný obsah popisují. A povinnost kontrolovat nahrávaný obsah nemá platit pro malé platformy.

Návrh teď ještě musí schválit Komise a zástupci členských států a pak zamíří ke konečnému posvěcení europarlamentem. Je ale vysoce pravděpodobné, že se v něm už nic zásadního měnit nebude.

K tématu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).