Hlavní navigace

Sněmovní právníci mají prověřit jiné aktivity členů Rady České televize

11. 1. 2021

Sdílet

Česká televize Autor: Česká televize

Do Poslanecké sněmovny dorazila žádost o odvolání předsedy Rady České televize Pavla Matochy. Poslancům ji doručil publicista Zdeněk Šarapatka, který v televizní radě rovněž zasedá. Šarapatka argumentuje tím, že Matocha nesplňuje požadavky zákona o České televizi. Konkrétně má porušovat paragraf, který zakazuje členům Rady ČT, aby zastávali jakoukoliv funkci v občanských sdruženích (nyní spolcích). Předseda Rady ČT je ale souběžně předsedou spolku Pražská šachová společnost.

Podle Pavla Matochy je taková interpretace zcela falešná. „Evidentně je tímto zákonným ustanovením myšleno výhradně zastávání politických funkcí (tedy funkcí v politických stranách, politických hnutích a občanských sdruženích politické povahy),“ cituje na svém facebookovém profilu z právního stanoviska, které se opírá o důvodovou zprávu k zákonu o České televizi. „Stejně tak je absurdní vytýkat radnímu Martinu Doktorovi jeho funkci sportovního ředitele ve spolku Český olympijský výbor, či místopředsedovi rady Jiřímu Šlégrovi jeho funkci člena výkonného výboru spolku Český svaz ledního hokeje,“ namítá Matocha.

Některé poslance z mediálního výboru každopádně tento podnět inspiroval k tomu, že chtějí právně prověřit, čemu se členové Rady České televize věnují při svých dalších pracovních a občanských aktivitách. „Požádal jsem předsedu a tajemníka výboru, aby zajistili stanovisko legislativního odboru k působení radních ČT ve funkcích v občanských sdruženích,“ uvedl pirátský poslanec Tomáš Martínek. Naopak například poslankyně ANO Barbora Kořanová považuje záležitost podle serveru Info.cz spíše za banalitu.

Sněmovna už v minulosti člena Rady ČT za souběžné působení v občanském sdružení odvolala. Stalo se tak v prosinci 2003, kdy musel z rozhodnutí poslanců opustit televizní radu spisovatel Ivan Binar, protože byl zároveň předsedou Obce spisovatelů. Návrh tehdejšího poslance ODS Petra Plevy podpořilo 140 poslanců napříč politickými kluby. Odvolání podpořil i tehdejší ministr kultury za ČSSD Pavel Dostál. „Cílem zákonodárce bylo vyloučit z členství v Radě České televize i takové funkce, jako je předseda Obce spisovatelů. Jedna věc je, že Ivan Binar věcně do konfliktu zájmu nešel, ale to je věc jiná. Z hlediska práva má kolega Pleva naprostou pravdu. Já bych z tohoto místa ovšem pokládal za nutné se omluvit Poslanecké sněmovně, protože Ivan Binar byl kandidátem, kterého jsem v poslaneckém klubu sociální demokracie navrhl já, a tuto věc jsem zřejmě měl prověřit. Pokud mě můžete omluvit, prosím vás o to,“ řekl podle stenozáznamu před hlasováním svým kolegům.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).