Návrh nového evropského nařízení o prevenci šíření teroristického obsahu online neprošel hlasováním Výboru pro evropské záležitosti v české Poslanecké sněmovně. Poslanci návrh na svém zasedání odmítli a jednohlasně k němu přijali tzv. odůvodněné stanovisko. To umožňuje parlamentům členských států vznést námitku proti chystané evropské legislativě, pokud podle nich příliš zasahuje do kompetencí členského státu.
Návrh, který Evropská komise představila letos v září, mimo jiné přináší provozovatelům internetových služeb či hostingů povinnost mazat z internetu do jedné hodiny od nahlášení obsah, který úřady označí za teroristický.
Poskytovatelé internetových služeb také podle návrhu mají proaktivně bránit, aby byl na jejich webech teroristický obsah šířen. Mají například přijmout opatření, aby teroristický obsah, který už byl jednou odstraněn, nebyl na servery znovu nahrán. Mají také sami identifikovat a odstraňovat teroristický obsah, který na jejich weby někdo nahrát chce.
„Navržené opatření významným způsobem zasahuje do práva na svobodu projevu, práva na ochranu osobních údajů, práva na respektování soukromého a rodinného života, zásadu zákazu diskriminace, práva na účinnou právní ochranu a práva na svobodu podnikání,“ kritizuje chystané nařízení místopředseda Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Peksa (Piráti), který s návrhem na jeho odmítnutí přišel.
Evropská komise musí odůvodněné stanovisko při svém rozhodování zohlednit. Záleží ale na tom, kolik členských států je proti návrhu uplatní. Každý z 28 národních parlamentů má přiděleny dva hlasy. Pokud má 2 komory, každá má 1 hlas. Aby Komise musela svůj návrh přezkoumat, musí se ozvat aspoň třetina hlasů.