Hlavní navigace

Snižujete citlivost dětí vůči násilným projevům, vyčítá vysílací rada televizi Nova

13. 2. 2020

Sdílet

TV Nova - logo Autor: TV Nova

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila televizi Nova na porušení zákona kvůli násilným záběrům v Televizních novinách. Stanice podle úřadu ohrožuje psychický vývoj dětí a mladistvých, když prezentuje násilné chování jako snadný způsob, jak si zajistit peníze i postavení.

Konkrétně vysílací rada upozorňuje na příspěvky v Televizních novinách z 19. ledna 2020, kde byly krátce po sobě zařazeny reportáž odsuzující rostoucí agresivitu u dětí a reportáž, která takovou agresivitu paradoxně podporuje. 

„Ačkoli je v reportážích o vzrůstajícím množství případů násilí mezi dětmi všechen násilný obsah rozmazaný a reportéři zdůrazňují, že se jedná o nevhodné chování, kterým se děti pouze snaží získat lepší postavení mezi vrstevníky, v reportáži uvedené o patnáct minut později o zápasníkovi UFC McGregorovi je násilí adorováno, jsou zde otevřeně zobrazené hrubé rány včetně ran pěstí do hlavy způsobujících krvácení,“ podotýká vysílací rada.

„Zápasník je diváky i reportéry pro své schopnosti skolit protivníka obdivován, násilné chování je prezentováno jako snadný způsob, jak si zajistit peníze i postavení, což je v hrubém rozporu s vyzněním reportáží o násilném chování mezi dětmi,“ vyčítá úřad nejsledovanějšímu televiznímu zpravodajství. 

„Ačkoli je agresivní chování zápasníků prezentováno v rámci realisticky vypadajícího sportu, pro dětského diváka se rozdíly mezi takto zobrazovaným sportem a realitou mohou stírat a naopak mohou vybízet k nápodobě takového chování, které je společností obdivováno,“ dodává vysílací rada. 

V reportáži je například vidět, že rozhodčí musí zápasníka, který agresivně vytrvale bije ležícího protivníka do hlavy, doslova odtáhnout.

Úřad situaci vyhodnotil tak, že prezentace násilného chování jako obdivuhodného má potenciál snižovat citlivost k projevům násilí, a to navzdory předchozí reportáži. 

Rozhodnutí rady není spojeno s žádnou pokutou. Podle zákona má v tuto chvíli charakter upozornění a televize dostala týden na nápravu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).