Americký soud pozastavil rozhodnutí o zrušení federálního grantu pro Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL). Soudce v předběžném opatření uvedl, že vládní Agentura pro globální média dostatečně nezdůvodnila, proč financování ukončila.
Předběžné opatření konstatuje, že pokračování činnosti Rádia Svobodná Evropa je ve veřejném zájmu, který Kongres definoval v platném zákoně o mezinárodním vysílání.
„Kongres shledal, že ‚politikou Spojených států je podporovat právo na svobodu názoru a projevu‘ a že ‚otevřená komunikace informací a myšlenek mezi národy světa přispívá k mezinárodnímu míru a stabilitě‘. RFE/RL po desetiletí působí jako jedna z organizací, které Kongres zákonem určil k naplňování této politiky,“ připomněl soudce Royce Lamberth.
„Vedení Agentury pro globální média nemůže jednou větou, která nenabízí prakticky žádné vysvětlení, donutit RFE/RL k ukončení činnosti – a to ani v případě, že mu to nařídil prezident,“ zdůraznil.
Předběžným opatřením soud přikázal vládní agentuře nepodnikat žádné kroky související s ukončením grantu. Krátce před soudním jednáním vládní agentura sama oznámila, že stanici zatím vyplatí 7,5 milionu dolarů, což pokrývá náklady přibližně na dva týdny provozu.
„Doufáme, že blížící se vyplacení finančních prostředků na dva týdny nám umožní udržet provoz, dokud soud nerozhodne v širším případu. Jsme přesvědčeni, že zákon je na naší straně, jelikož Ústava USA uděluje Kongresu výhradní pravomoc nakládat s veřejnými financemi. Je protizákonné nám odepřít finanční prostředky, které Kongres již pro RFE/RL vyčlenil na zbytek tohoto fiskálního roku,“ reagoval generální ředitel Stephen Capus.
„Oddaný personál RFE/RL zůstává ve službě, povzbuzen podporou, které se nám dostalo. Situace je ale vážná a obzvláště nás znepokojuje osud našich novinářů, kteří jsou nespravedlivě vězněni po celém světě. Rozhodnutí náhle ukončit náš grant vystavuje jejich životy – a celkovou pohodu našich zaměstnanců – zvýšenému riziku,“ doplnil ředitel.