Hlavní navigace

Soud znovu otevírá případ nenávistného facebookového komentáře o migrantech

28. 2. 2019

Sdílet

Okresní soud Plzeň-město znovu otevírá případ ženy, která ve facebookové diskuzi psala o zapalování autobusů s běženci. Kauza se měla nejprve řešit v přestupkovém řízení, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který považuje případ za trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob, ale uspěl s odvoláním u Nejvyššího soudu. Z justičních databází to zjistila agentura ČTK a informuje o tom zpravodajský web iDNES.cz.

Případ proto u plzeňského soudu znovu ožívá, a to navzdory tomu, že Nejvyšší soud ještě ani nezveřejnil odůvodnění svého rozhodnutí a jeho argumentaci nezná dokonce ani samotné Nejvyšší státní zastupitelství.

Celá kauza se táhne od loňského února, kdy žena na Facebooku komentovala příspěvek se zpravodajským videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a jejich následném umístění do autobusů. Žena se měla provinit podněcováním k nenávisti tím, že napsala příspěvek vybízející k zapalování těchto autobusů: „A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili,“ napsala.

Okresní plzeňský soud, pod který případ spadá, nejdřív kauzu vyhodnotil jako přestupek a automaticky ji převedl do přestupkového řízení. Důvodem měla být nízká společenská škodlivost a také fakt, že se nejednalo o v minulosti trestanou osobu. Nejvyšší státní zástupce se nicméně s takovým přístupem nespokojil a podal v říjnu proti rozhodnutí dovolání k Nejvyššímu soudu, kde nyní uspěl.

Zeman tvrdí, že jde ve skutečnosti o závažný trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Takové vyjádření není podle státního zástupce v demokratické společnosti chráněno svobodou projevu, protože zcela degraduje lidskou důstojnost zmiňované skupiny lidí. Poukázal přitom na mimořádnou intenzitu nenávisti ve facebookovém komentáři a připomněl, že upustit od uplatňování trestní odpovědnosti lze jen ve zcela mimořádných případech.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 3. 2019 6:48

  Jaromir

  Ano stejně jako ústní smlouva kontra písemná.

  To je tím, že u nás jsou zvyklí lidé neplnit slovo, nedodržovat smlouvy atd.

  Kdyby jste ji řekli at to o zapalování autobusů napíše na papír a podepíše se pod to, ta by váhala.

  Lidé si myslí, že jsou na Internetu nezranitelní a můžou si říkat co chtějí a proto jsou kolikrát hnusní, otřesní, egoističtí atd.

  Mělo by se obecně více plnit slovo, stát si za ním, to dělá konzistentního člověka. Poté by lidé podobné výroky nevypouštěli.

  Horší je ovšem, pokud si to opravdu myslí a chtěla by to někdy udělat, pokud to nebyl jen nějaký úlet, pak by byl nějaký trest namístě.

  Ono ignorování zla je špatné vždycky. Pokud takto extrémní názor se stane společností akceptovatelný se pak posune k činům... Je to lakmusový papírek, co se skousne, pokud společnost skousne slova, pak už je jen krok k činům...

 • 28. 2. 2019 17:29

  bez přezdívky

  Obecne je odpovednost lidi za vyroky na netu strasne nizka. Ve srovnani s realnym svetem. Chtelo by to aspon trochu srovnat. Otazka je, jak to udelat bez exemplarnich prikladu..
  Celkem verim, ze kdyby fyzicky stala pred tema lidma kterejm to telila do hlavy pres Facebook, ze by se chovala jinak. Virtualne se to furt bere jako ze o nic nejde.

 • 1. 3. 2019 9:46

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  Nesouhlasím s tím, že pokud by takové názory byly možné, tak se přejde k činům. Ale to je o názoru, takže to neřešme.

  Mne spíše udivuje to, že lide nevadí to pokrytectví. Na venek se budeme tvářit, že takové věci lidé v sobě nemají tím, že o tom zakážeme mluvit. Nicméně to, že si to ta paní bude moci myslet i nadále nikomu nevadí. Tím, že zakážeme nahlas mluvit i o takto vážných a radikálních věcech přece nedosáhneme toho, že to v lidech nebude. Ano, budou si o tom mluvít méně viditelně, ale stejně budou.

  Čelověk by prostě neměl být trestán za to, že má nějaký názor a to i za cenu toho, že ten názor bude opravdu radikální a extrémí. Pokud nebude vyzývat k činům, nebo je nebude chystat či konat.

  Protože pokud nebudu věřit, že holokaust byl, tak to, že mi o tom zakážete nahlas mluvit mne nezměníte a naopak budu ještě více frustrovaný, že to nemohu ani ventilovat, že mám takový názor.

 • 1. 3. 2019 19:40

  Filip Jirsák

  Snad všemi médii proběhl případ toho pána, který nás tak udatně bránil před islámskými teroristy, že se kvůli tomu opakovaně pokusil vykolejit vlak. Nechápu, že i po té si někdo může dál myslet, že mezi slovy a činy není žádná souvislost. Byla to právě slova, která dotyčného posouvala stále víc do extrému a která ho nakonec přesvědčila, aby přešel k činům.

  Pokrytectví je myslet si, že slova nemají žádný vliv, že jsou to jenom slova. Vůbec nejde o to, že bychom se tvářili, že lidé v sobě takové věci. Jde o to dát jasně najevo, že to není normální. Slova ovlivňují to jak myslíme a jak jednáme. Slova ovlivňují to, co považujeme za normální. A když někdo díky slovům dospěje k tomu, že vykolejit vlak je normální, půjde a udělá to.

  Pokud nebude vyzývat k činům
  Což ona ale dělala.

  Protože pokud nebudu věřit, že holokaust byl, tak to, že mi o tom zakážete nahlas mluvit mne nezměníte a naopak budu ještě více frustrovaný, že to nemohu ani ventilovat, že mám takový názor.
  Jenže když se o tom nebude nahlas mluvit, vy to nikde neuslyšíte, a tudíž na takovou pitomost nejspíš ani nepřijdete. Smyslem toho zákazu není změnit názor toho, kdo už tomu propadl, ale zabránit šíření. Drtivá většina zákonů přece nemá chránit toho, komu něco zakazuje, ale ostatní. Zákaz kradení, bití nebo zabíjení nemá zmenšovat frustraci zlodějů, násilníků a vrahů, ani je nemá změnit – má před nimi chránit ostatní.

 • 28. 2. 2019 14:59

  bez přezdívky

  to vypadá na exemplární případ ... na jednu stranu dotyčnou lituji protože její výrok ještě spadá do kategorie těch méně odporných, na druhou stranu, takhle by se diskuse opravdu vést neměla, to je prostě silně přes čáru. Snad nebude jediná kdo si to konečně uvědomí.

 • 1. 3. 2019 18:27

  bez přezdívky

  Pokud už se někdo registruje pod reálnou identitou i ve virtuálním světě, tak se podle toho také musí chovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).