Hlavní navigace

Soud znovu otevírá případ nenávistného facebookového komentáře o migrantech

Sdílet

Karel Wolf

Okresní soud Plzeň-město znovu otevírá případ ženy, která ve facebookové diskuzi psala o zapalování autobusů s běženci. Kauza se měla nejprve řešit v přestupkovém řízení, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který považuje případ za trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob, ale uspěl s odvoláním u Nejvyššího soudu. Z justičních databází to zjistila agentura ČTK a informuje o tom zpravodajský web iDNES.cz.

Případ proto u plzeňského soudu znovu ožívá, a to navzdory tomu, že Nejvyšší soud ještě ani nezveřejnil odůvodnění svého rozhodnutí a jeho argumentaci nezná dokonce ani samotné Nejvyšší státní zastupitelství.

Celá kauza se táhne od loňského února, kdy žena na Facebooku komentovala příspěvek se zpravodajským videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a jejich následném umístění do autobusů. Žena se měla provinit podněcováním k nenávisti tím, že napsala příspěvek vybízející k zapalování těchto autobusů: „A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili,“ napsala.

Okresní plzeňský soud, pod který případ spadá, nejdřív kauzu vyhodnotil jako přestupek a automaticky ji převedl do přestupkového řízení. Důvodem měla být nízká společenská škodlivost a také fakt, že se nejednalo o v minulosti trestanou osobu. Nejvyšší státní zástupce se nicméně s takovým přístupem nespokojil a podal v říjnu proti rozhodnutí dovolání k Nejvyššímu soudu, kde nyní uspěl.

Zeman tvrdí, že jde ve skutečnosti o závažný trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Takové vyjádření není podle státního zástupce v demokratické společnosti chráněno svobodou projevu, protože zcela degraduje lidskou důstojnost zmiňované skupiny lidí. Poukázal přitom na mimořádnou intenzitu nenávisti ve facebookovém komentáři a připomněl, že upustit od uplatňování trestní odpovědnosti lze jen ve zcela mimořádných případech.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?