Hlavní navigace

Spotřebitelské organizace včetně českého dTestu podaly stížnost na e-shop Temu

17. 5. 2024

Sdílet

Temu Autor: Depositphotos

Čínské e-commerce tržiště Temu nedostatečně chrání spotřebitele, říká ve své stížnosti skupina evropských organizací na ochranu spotřebitelů. Jejich podání míří k dozorovým orgánům v jednotlivých členských zemích i k Evropské komisi. Za Česko je mezi stěžovateli organizace dTest.

Temu podle stížnosti porušuje Nařízení o digitálních službách (DSA), které mimo jné upravuje podmínky pro e-commerce platformy. Čínský e-shop podle dTestu používá manipulativní praktiky (tzv. dark patterns), které mají zákazníky přimět utratit více než původně zamýšlel.

NÚKIB prověřuje Temu. Čínský e-shop vzal útokem Česko a je označován za malware sbírající data Přečtěte si také:

NÚKIB prověřuje Temu. Čínský e-shop vzal útokem Česko a je označován za malware sbírající data

Problematické je podle dTestu také doporučování zboží. „Doporučení jsou velmi neprůhledná a spotřebitelé tak neví na základě čeho je jim dané zboží doporučeno,“ píše dTest. Podle organizace také není jasné, kdo na platformě zboží prodává a kupující nemá jiný kontakt než adresu firmy v Číně.

V Česku dTest podal stížnost k Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), který je dozorovým orgánem pro dodržování DSA. ČTÚ ale vzhledem ke zpoždění při přijímání příslušného zákona nemůže zatím při případném porušení DSA udělovat žádné sankce

Nakupujete na čínském online tržišti Temu?

Na Temu si stěžují také zástupci českých e-shopů, kteří se kvůli možnému porušování evroských pravidel ze strany čínského tržiště obrátili na Českou obchodní inspekci (ČOI)

“On-line prodejce Temu, nabízející nezvykle levné zboží převážně z Číny, nedodržuje na svých webových stránkách řadu pravidel, které mu česká a evropská legislativa ukládají. APEK na tento stav upozorňuje a žádá zásah, který zajistí férové prostředí pro všechny,” uvedla Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která stížnost za tuzemské e-shopy podala.

V únoru také začal Temu prověřovat i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Zjišťuje, zda služba nesbírá značné množství citlivých osobních informací a může představovat riziko. Podobně jako rovněž čínské aplikace TikTok a WeChat, proti kterým NÚKIB v minulosti vydal bezpečnostní varování.

„E-shopů a na ně navázaných aplikací, jako je například Temu, je na trhu více. Problematice se snažíme věnovat průběžně a komplexně. V tuto chvíli interně pracujeme na souhrnnější analýze, jejíž závěry ale nechceme předjímat,“ sdělila Lupě mluvčí kyberúřadu Eva Rajlichová.

Jsou to nepodložená tvrzení, reaguje Temu na zprávy o sbírání dat a prověřování NÚKIBem Přečtěte si také:

Jsou to nepodložená tvrzení, reaguje Temu na zprávy o sbírání dat a prověřování NÚKIBem

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).