Hlavní navigace

Start 60GHz bezdrátového internetu je úspěšný, registrováno je sedm tisíc stanic

15. 1. 2020

Sdílet

60 GHz

Rozjezd otevřeného pásma 60 GHz určeného pro vysokorychlostní bezdrátový internet se zdá být v Česku úspěšný. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes podle plánů spustil portál na adrese 60ghz.ctu.cz. Na něm lze vidět, že už bylo registrováno přes sedm tisíc 60GHz bezdrátových stanic a jejich počet nadále roste.

Tyto stanice lze vidět skrze velkou část země. Databáze a mapa jednotlivých lokalit jsou k dispozici zde. Největší hustota je v okolí největších měst, tedy kolem Prahy, Brna a Ostravy. Stanice si lze rozkliknout a zjistit jejich technické parametry a dosah.

Na portálu „registrují uživatelé kmitočtů v pásmu 57–66 GHz pevně instalované venkovní rádiové Stanice (bod-bod, bod-více bodů), včetně venkovních klientských Stanic, a dále Stanice pevných vysokorychlostních spojů typu bod-bod. Podmínky využití kmitočtů upravuje všeobecné oprávnění VO-R/12“ s tím, že registrace je bezplatná.

ČTÚ zveřejnil návod pro uživatele shrnující technický popis portálu a použitých algoritmů. K dispozici je rovněž instruktážní video a vyhodnocení zpracování osobních údajů (PDF). Více o pásmu 60 GHz jsme psali zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).