Hlavní navigace

Start 60GHz bezdrátového internetu je úspěšný, registrováno je sedm tisíc stanic

Sdílet

Jan Sedlák

Rozjezd otevřeného pásma 60 GHz určeného pro vysokorychlostní bezdrátový internet se zdá být v Česku úspěšný. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes podle plánů spustil portál na adrese 60ghz.ctu.cz. Na něm lze vidět, že už bylo registrováno přes sedm tisíc 60GHz bezdrátových stanic a jejich počet nadále roste.

Tyto stanice lze vidět skrze velkou část země. Databáze a mapa jednotlivých lokalit jsou k dispozici zde. Největší hustota je v okolí největších měst, tedy kolem Prahy, Brna a Ostravy. Stanice si lze rozkliknout a zjistit jejich technické parametry a dosah.

Na portálu „registrují uživatelé kmitočtů v pásmu 57–66 GHz pevně instalované venkovní rádiové Stanice (bod-bod, bod-více bodů), včetně venkovních klientských Stanic, a dále Stanice pevných vysokorychlostních spojů typu bod-bod. Podmínky využití kmitočtů upravuje všeobecné oprávnění VO-R/12“ s tím, že registrace je bezplatná.

ČTÚ zveřejnil návod pro uživatele shrnující technický popis portálu a použitých algoritmů. K dispozici je rovněž instruktážní video a vyhodnocení zpracování osobních údajů (PDF). Více o pásmu 60 GHz jsme psali zde.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?