Hlavní navigace

Stát chystá návrh zákona, který by měl omezit či zakázat Huawei v 5G sítích

4. 11. 2021

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Začaly práce na věcném návrhu zákona, který má vyřešit to, jak určovat rizikové dodavatele technologií 5G sítí a jak je případně omezit. Bezpečnostní rada státu tímto úkolem na nedávném jednání pověřila Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a ministerstva průmyslu, vnitra, zahraničí, ČTÚ a zpravodajské služby.

O záměrech jsme na Lupě informovali v samostatném textu. Zákon by měl implementovat bod SM03 z takzvaného 5G toolboxu Evropské komise, na jehož tvorbě se do značné míry podílel NÚKIB.

Představení věcného záměru zákona se očekává nejpozději ve čtvrtém kvartálu roku 2022. Materiál, který projednala Bezpečnostní rada státu, nese název “Posuzování a omezování rizik spojených s dodavateli 5G sítí: Varianta 2 a 3”.

Zejména čínským společnostem Huawei a ZTE hrozí, že budou v 5G sítích zakázány, případně výrazně regulovány. NÚKIB proti nim vydal stále platné bezpečnostní varování. CETIN už si na rádiovou část sítě vybral Ericsson, T-Mobile a Vodafone s rozhodnutím čekají a současné non-standalone 5G zapínají i na Huawei.

Velcí i menší operátoři se staví spíše proti zákazu, mimo jiné jim vadí malá konkurence dodavatelů na trhu. Raději by volili regulaci. Jsou také nervózní z investiční nejistoty.

Trh si také několikrátstěžoval na slabou komunikaci státu. Nejvíce hlasití jsou nyní menší a střední provideři, kteří se svými optickými a dalšími sítěmi do 5G rovněž spadají.

“Problematika je pravidelně komunikována s partnery z řad operátorů a dalších relevantních institucí na setkání tzv. pracovní skupiny pro kybernetickou bezpečnost 5G Aliance. Tato pracovní skupina se schází pravidelně v průběhu celého roku a poslední setkání se uskutečnilo v úterý 19.10. 2021,” říká k tomu NÚKIB.

Úřad také uvádí, že pohled soukromého a akademického sektoru bude při tvorbě záměru zákona klíčový.

“5G sítě se v budoucnu stanou páteří naší digitální ekonomiky a společnosti. Proto musí být od základu budovány jako bezpečné. Jedním z mechanismů jejich zabezpečení bude právě projednávaný materiál týkající se mechanismu pro posuzování a omezování rizik spojených s dodavateli do 5G sítí,” uvádí ředitel NÚKIBu Karel Řehka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.