Hlavní navigace

Stát prosí české AI firmy, aby vyplnily dotazník kvůli národní AI strategii

Sdílet

Jan Sedlák

Úřad vlády, ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ČR letos v lednu podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti umělé inteligence. Součástí toho jsou i práce na národní strategii v AI. Česko by například rádo hostilo evropské „centrum excellence“ pro AI a hrálo v této branži přední roli v Evropě.

Pro přípravu národní strategie jsou potřeba data. Svaz průmyslu proto vyzývá tuzemské soukromé subjekty, které s AI pracují, aby vyplnily dotazník čítající 19 otázek.

„Národní strategie musí být založena na reálných datech a znalosti praxe. Z těchto důvodů i nutně potřebujeme kvantitativní data o výzkumu, vývoji a výrobě algoritmů a software pro AI, ale i o využití AI v ČR. Zatímco např. pro zemědělství je jednoduché zjistit počet farmářů a výměru obdělávané půdy, AI bylo a dosud zejména pro státní správu a její instituce, jakož i pro mnohé politiky jen abstraktním pojmem. Dovolujeme si Vás proto oslovit s žádostí o spolupráci týkající se základního sběru dat tak, abychom mohli jasně prokázat, že AI je v ČR důležitým průmyslovým a vědeckým odvětvím s významným růstovým potenciálem, které zaměstnává množství lidí a vytváří vyšší přidanou hodnotu pro hospodářství ČR,“ uvádí se v průvodní zprávě.

Více informací a odkaz na samotný formulář jsou k dispozici zdeSvaz průmyslu také spustil Platformu pro umělou inteligenci a Úřad vlády zase nedávno zveřejnil studii o tom, že Česko není na AI připraveno.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?