Hlavní navigace

Svaz průmyslu spouští Platformu pro umělou inteligenci, členy jsou Google či IBM

10. 5. 2018

Sdílet

Robot - umělá inteligence - AI - ruka Autor: Depositphotos

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČRrozjíždí vlastní Platformu pro umělou inteligenci a chce být jedním z dalších hlasů, který u nás bude do rozvoje celé oblasti mluvit. SP ČR se dlouhodobě věnuje digitalizaci a hlas průmyslu reprezentuje například v rámci tripartity.

Do platformy se v první fázi podařilo nalákat 16 firem, institucí a organizací. Jsou mezi nimi třeba Google, IBM, GoodAI, VUT, ČVUT, ČEZ, Unipetrol, AI Startup Incubator nebo Úřad vlády.

„Zabýváme se využitím umělé inteligence ve firmách, legislativními návrhy na národní i evropské úrovni, ale i dopady na trh práce, etickou stránkou a osvětou. Řešíme aktuální i budoucí výzvy, jako například schopnost počítačových programů učit se, rozhodovat a napodobovat lidské chování,“ uvádí viceprezidentka SP ČR zodpovědná za digitální oblasti Milena Jabůrková.

Svaz průmyslu ve zveřejněném dokumentu rozepisuje šest hlavních priorit, kterými se chce v AI zabývat. Jde o rozvoj podniků a jejich konkurenceschopnosti prostřednictvím AI, zvyšování povědomí o AI, soukromí a bezpečnost, vzdělávání a trh práce, legislativa a evropský rámec a aktivní podpora vědy a výzkumu v oblasti umělé inteligence.

„Cílem je navrhovat konkrétní možnosti využití umělé inteligence; vyjadřovat se k legislativnímu ukotvení a etické stránce jejího využívání a zakotvení v každodenním životě a tím i zabránění – jinak nevyhnutelnému – snížení konkurenceschopnosti českého průmyslu. Jsme přesvědčeni, že umělá inteligence nemůže a nenahradí lidské rozhodování, úsudek, intuici ani etické volby,“ dodává SP ČR.

Svaz se do značné míry, stejně jako Úřad vlády, chce věnovat propojením aktivit kolem AI, které rozjíždí Evropská unie. Ta s AI počítá například v novém návrhu rozpočtu a z různých programů na ni uvolňuje miliardy eurČesko také v Bruselu podepsalo deklaraci o umělé inteligenci. Úřad vlády rovněž s Technologickou agenturou ČR připravuje takzvanou bílou knihu zaměřenou na AI.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).