Hlavní navigace

Evropská komise chce navýšit investice do umělé inteligence o miliardy eur

25. 4. 2018

Sdílet

Evropská unie - EU - vlajka Autor: Depositphotos

„Evropská unie (veřejný a soukromý sektor) by od nynějška do konce roku 2020 měla navýšit investice do výzkumu a inovací v oblasti umělé inteligence alespoň o 20 miliard eur,“ píše Evropská komise v novém prohlášení ohledně podpory AI. Uvádí, že AI svět mění podobně jako v minulosti pára nebo elektřina.

Komise pro období 2018 až 2020 navyšuje investice v rámci programu Horizon 2020 na 1,5 miliardy eur a věří, že to podpoří další soukromé investice ve výši 2,5 miliardy eur. Rozvoj má podpořit také European Fund for Strategic Investments (EFSI), který má podpořit investice o dalších 500 milionech eur.

EK chce, aby v jednotlivých členských zemích vznikla výzkumná centra zaměřená na AI, která budou spolupracovat. V provozu je také European Innovation Council (EIC) a spuštěn byl fond VentureEU, který disponuje částkou 2,1 miliardy eur. Komise dále své plány rozebírá v otázkách a odpovědích. V infografice pak nabízí pár čísel. 

Česko nedávno v Bruselu podepsalo deklarace, v rámci kterých se hlásí ke spolupráci v umělé inteligenci. Stojí v nich například to, že by měl být umožněn lepší přístup k otevřeným datům, které pak lze využívat. Některé evropské země už aktivity kolem AI rozjíždí samy. Velkou iniciativu nedávno rozjel například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).